20 października 2021
Co się zmieni od nowego roku w kwestii rozliczeń za fotowoltaikę?
Rynek fotowoltaiczny szykuje dla użytkowników instalacji diametralne zmiany. Najwięcej kontrowersji wzbudzają zaproponowane przez rząd nowości w kwestii rozliczeń za nadmiar energii elektrycznej, którą nadprodukujemy w porze letniej. Co się zmieni? Jak wpłynie to na nasz budżet? Kogo obowiązują zmiany?
Poniższy tekst to miniprzewodnik po zmianach, które najprawdopodobniej zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2022 roku. Jeżeli posiadasz więc instalację fotowoltaiczną lub niedługo planujesz ją założyć – zapoznaj się z poniższymi informacjami!
Na jakich zasadach od nowego roku będzie rozliczana energia pochodząca z fotowoltaiki?
Dotychczas energia fotowoltaiczna była rozliczana według następującego schematu: użytkownik generował nadwyżkę energii, przesyłał ją do regionalnego dostawcy prądu, a w przypadku zapotrzebowania na nią w czasie późnej jesieni lub zimy – otrzymywał zwrot. Koszt takiej usługi oparty był na opłacie za magazynowanie i przesyłanie prądu przez firmę energetyczną.
Od początku przyszłego roku nastąpią diametralne zmiany w rozliczeniu za fotowoltaikę. Przede wszystkim energia, którą nadprodukuje Twoja instalacja fotowoltaiczna zostanie przez przedsiębiorstwo energetyczne odkupiona po cenach hurtowych. Nie będziesz więc już przesyłał nadwyżek do tamtejszych magazynów. Z kolei jeżeli będziesz potrzebował prądu zimą, to zakupisz go od dostawcy prądu po standardowej, detalicznej stawce. Nie będzie to więc bardzo opłacalne – szczególnie przy dużym zapotrzebowaniu na energię.
To jednak niejedyne zmiany. Ustawodawca zaproponował ustanowienie całkowicie nowej definicji magazynu energetycznego, zdjęcie obowiązku uiszczenia opłaty za magazynowanie energii oraz zniesienie podwójnego naliczania za przesyłanie prądu. Oznacza to w praktyce, że „uwolnione” zostaną możliwości instalacji przydomowego systemu magazynowania energii elektrycznej. Właśnie tego typu instalacje zaczną się najbardziej opłacać.
Widać jak na dłoni, że ustawodawca chce zachęcić do przygotowywania nowych magazynów energetycznych dla użytkowników instalacji fotowoltaicznych. Z kolei w przypadku założenia instalacji bez akumulatorów w 2022 roku, użytkownik może stracić nawet 1000 złotych rocznie względem poprzedniego systemu rozliczeniowego!
Kogo obejmą nowe zasady rozliczania za fotowoltaikę?
Otóż nowe zasady rozliczania nie będą jednak obowiązywać od razu wszystkich. System oparty na zachęcie do tworzenia magazynów energetycznych będzie obligatoryjny dla nowych inwestorów, którzy postawią instalację. Jeżeli więc chcesz rozliczać się na zasadach barterowych (dostawca energii będzie oddawał Ci wyprodukowany wcześniej prąd do 80% rocznej produkcji pobierając wyłącznie opłatę przesyłowo-magazynową), musisz już teraz pomyśleć o zainwestowaniu w panele fotowoltaiczne. Uwaga! Stary system dla osób posiadających instalację będzie obowiązywał najpewniej przez 15 lat. Po tym czasie konieczne będą zmiany!
Z kolei każdy, kto stworzy przydomową instalację OZE będzie musiał rozliczać się na nowych zasadach. Pamiętaj, że w przypadku gdy masz duże zapotrzebowanie na energię elektryczną w porze zimowej, przygotuj odpowiednie magazyny energetyczne w formie wydajnych i nowoczesnych akumulatorów.
Czy nadal będą obowiązywać dopłaty?
Mimo zmian, fotowoltaika w 2022 roku nadal będzie opłacalna. Wynika to z faktu, że użytkownik cały czas będzie miał dostęp do darmowego prądu w porze wiosenno-letniej. Co więcej, wbrew obiegowym opiniom, zarówno przedsiębiorstwa jak i prywatni inwestorzy będą mogli w 2022 roku składać wnioski o dofinansowanie na fotowoltaikę – zarówno w programach rządowych jak i unijnych. Bardzo możliwe również, że pojawią się dodatkowe dopłaty np. na system magazynowania energii elektrycznej, nadprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną.