z energią w przyszłość

Blog

Autor: admin_sy
13 kwietnia 2021

Co wpływa na dobór pomp ciepła?

Pompa ciepła jest to urządzenie, którego celem jest pobieranie energii cieplnej z otoczenia budynku i dostarczanie jej do instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki niej można ogrzewać budynek zimą i chłodzić pomieszczenia latem, jednocześnie też dbając o stały dostęp do ciepłej wody użytkowej. Aby jednak taka pompa spełniała swoje zadania przy danej nieruchomości, niezbędny jest dobór mocy grzewczej pompy, jak również i odpowiednie połączenie ze sobą wszelkich pozostałych elementów instalacji. Czym ten dobór mocy jest? Co na niego wpływa? Czy zastosowanie fotowoltaiki dla takiej instalacji ma sens? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Określenie zapotrzebowania ogrzewanego obiektu

Aby dopasować pompę ciepła do konkretnego budynku, istotne znaczenie odgrywa moc grzewcza pompy ciepła w określonych warunkach, w jakich ona pracuje. Tak istotną więc tutaj rolę odgrywa między innymi zapotrzebowanie ogrzewanego obiektu na ciepło. Jak to sprawdzić? W jaki sposób dokładnie obliczyć? Tego typu usługi świadczą profesjonalne firmy i to właśnie im warto zlecić takie zadanie, choć część osób wykonuje to także samodzielnie.

Dokonując wyliczeń, pod uwagę należy wziąć zarówno powierzchnię domu, ocieplenie budynku jak również zapotrzebowanie mocy na ciepłą wodę użytkową. Istotne znaczenie ma także temperatura skraplania i temperatura parowania w pompach ciepła. Jeśli mamy do czynienia z nowym, dobrze wykończonym budynkiem, w takim temperatura parowania powinna wynosić około 0 stopni Celsjusza dla układu woda/woda, jak również -5 stopni Celsjusza dla układu glikol/woda. Jeśli zaś chodzi o temperaturę skraplania, ta uzależniona jest od maksymalnej temperatury wody grzewczej, którą pompa ciepła może osiągnąć. W przypadku domów jednorodzinnych, moc cieplna wynosi od 100 – 300 W na osobę. Jeśli zaś chodzi o budynki użyteczności publicznej, takie jak na przykład restauracje, hotele czy też obiekty sportowe, tutaj konieczne jest bardziej dokładne wyliczenie, które w większości przypadków jest wyższe, od norm obowiązujących w domach jednorodzinnych.

Moc grzewcza pompy ciepła efektem dobrej instalacji

Dobierając pompę ciepła dla danej nieruchomości, należy przede wszystkim określić jej moc grzewczą. W przypadku maksymalnej temperatury, jaką powinna osiągnąć woda grzewcza, ta wynosi od 35 – 45 stopni Celsjusza dla ogrzewania podłogowego i ściennego, a także do 55 stopni Celsjusza dla ogrzewania grzejnikowego. W takim przypadku temperatura skraplania jest zawsze o około pięć stopni wyższa, w porównaniu do wody wyjściowej, jaką osiąga pompa ciepła. Nawet najwyższej jakości urządzenie nie będzie dobrym, jeśli jego moc będzie zbyt mała lub zbyt duża, dlatego też przed dokonaniem zakupu, należy na ten właśnie aspekt zwrócić szczególną uwagę.

Pompa ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną

Sięgając po odnawialne źródła energii, te są w stanie zagwarantować jego właścicielom przede wszystkim dużą oszczędność, a w tym wszystkim także i troskę o środowisko. Oprócz wybór pompy ciepła, doskonale sprawdzą się tutaj panele słoneczne, razem tworzące duet idealny. Dlaczego? Pompa ciepła pobiera energię elektryczną, którą wytwarzają moduły fotowoltaiczne, w ten sposób można mieć ciepło zimą, chłodno latem i zawsze ciepłą wodę, płacąc grosze za rachunki. Czyż więc nie takie rozwiązanie stanowi dobry wybór dla danej nieruchomości?

Energia elektryczna ze słońca

Wybierając pompę ciepła dla domu, z całą pewnością to właśnie instalacja fotowoltaiczna stanowi doskonały wybór. Wykorzystując panele słoneczne, które muszą być odpowiednio zamontowane, te powodują wytwarzanie energii elektrycznej, jaka powstaje dzięki promieniowaniu słonecznemu, zupełnie za darmo. Słońce w chwili obecnej jest w trójce najczęściej wybieranych źródeł energii odnawialnej na świecie. Rozwiązanie takie daje możliwość uzyskania niemal darmowego prądu, bez obawy o ciągły wzrost cen, przy jednoczesnej ochronie środowiska naturalnego.

W jaki sposób taka fotowoltaika działa? Pozyskiwanie energii elektrycznej możliwe jest dzięki ogniwom fotowoltaicznym, które dalej łączą się w moduły fotowoltaiczne. W ogniwach energia ze słońca przekształca się w prąd stały, a ten dalej za pomocą falownika zostaje przekształcony w prąd zmienny, który jest niezbędny do sprawnego działania wszelkich urządzeń, jakie są w naszych gospodarstwach domowych, w tym także i samej pompy ciepła.

Stojąc przed wyborem odpowiedniej instalacji dla domu, bez wątpienia pompa ciepła i moduły fotowoltaiczne to idealne połączenie oraz doskonała inwestycja na lata. Chcąc otrzymać 100% satysfakcji dokonanego wyboru, idealnym będzie program mój prąd, jak również wybór fachowców, którzy tego typu pracami będą w stanie zająć się kompleksowo, wykonując zarówno montaż paneli fotowoltaicznych jak i samą instalację pompy ciepła na najwyższym poziomie.

Działania PRO-Natura


W 2017 roku huragan stulecia zniszczył w Polsce 70 tysięcy hektarów lasu. Najbardziej ucierpiały lasy w rejonie Torunia. Całkowitemu zniszczeniu uległy tam drzewostany na powierzchni 18 tysięcy hektarów.

Odpowiedzialność i nasz cel

Blisko 200 000 drzew już rośnie dzięki Wam.
Dziękujemy.


Czysta energia wpływa na środowisko.
Każda sprzedaż produktu lub usługi od SYNERGIO S.A. to procent przekazany na sadzenie.
Przekazujemy na ten szczytny cel część dochodów firmy.

Dołącz do zielonej rewolucji!
Zasadźmy razem MILION drzew!

STWÓRZMY ZIELONE PŁUCA POLSKI

Zamów rozmowę

Wypełnij formularz - oddzwonimy

Nasi konsultanci pracują od pon. do pt. w godzinach 9:00-17:00
Możesz też zostawić imię i numer telefonu - oddzwonimy!

  Zamawiam rozmowę

  Zamów rozmowę

  Rozpocznij chat?

  Rozpocznij chat


  Wyślij email

  Jeśli nie masz czasu na rozmowę, napisz maila!

  Napisz wiadomość