z energią w przyszłość

Blog

Autor: admin_sy
30 grudnia 2020

Czy i kiedy należy czyścić panele fotowoltaiczne?

Panele słoneczne mają bardzo długą żywotność, szacowaną na ponad dwadzieścia lat. Aby jednak przez cały ten okres pracowały z pełnią swej mocy i cieszyły nas darmową, pobieraną wprost ze słońca energią, niezbędne jest ich regularne czyszczenie. Dlaczego? Otóż są one wystawione na działanie sił natury – zaczynając od opadów śniegu i przymrozków, kończąc na ptakach i pozostawianych przez nie odchodach. Im bardziej zabrudzona powierzchnia – tym mniejsza efektywność, dlatego doradzamy, w jakich sytuacjach warto je oczyszczać oraz w jaki sposób to robić?

Warunki atmosferyczne a panele

Ze względu na swoją specyfikę i sposób działania, panele fotowoltaiczne muszą znajdować się pod otwartym niebem. Są w związku z tym poddawane cały czas zjawiskom atmosferycznym, jak mgła, deszcze, opady śniegu czy wiatr niosący pyły i zanieczyszczenia. Inne zagrożenia wiążą się z ptakami, których odchody mogą z biegiem czasu pokryć powierzchnię paneli oraz owadami – wiele z nich uderza w locie o panele, rozmazując się na nich. Wszystkie te czynniki sprawiają, że sprawność zabrudzonych paneli może spaść nawet o 15%!

Kiedy czyścić panele fotowoltaiczne?

Pomimo swoich licznych zalet, przeciętna instalacja fotowoltaiczna nie posiada możliwości samoczyszczenia, dlatego trzeba się tym zająć osobiście. Ale powstaje pytanie – kiedy? Jeśli masz panele na dachu, to niestety – musisz raz na jakiś czas przejść się tam, aby sprawdzić, jak prezentują ich powierzchnie. Łatwiejsza sprawa jest w sytuacji, gdy stoją one na gruncie – nie musisz wówczas wchodzić na dach budynku. Rzut oka na panele powinien Ci uświadomić, czy już powinny być czyszczone, ale pamiętaj o jednym – nawet, jeżeli nie są pokryte odchodami, również warto je przeczyścić choćby raz do roku, ponieważ w powietrzu krążą różnego rodzaju pyłki i zanieczyszczenia, które osiadają na panelach mniej lub bardziej widoczną warstwą. Najlepsze pory roku do wykonywania tych czynności to wiosna i koniec lata. Na jesieni deszcz w oczyszcza panele w sposób naturalny, wykonując za nas większość pracy.

Czym czyścić fotowoltaikę?

Zanim wyjaśnimy, czym możesz osobiście przeczyścić panele fotowoltaiczne, warto napomnieć, że istnieją specjalistyczne firmy, zajmujące się oczyszczaniem tego typu instalacji. Usługi takie oferują także producenci paneli, jest więc duża szansa, że po montażu paneli firma za to odpowiedzialna zostawiła Ci wizytówkę lub dane kontaktowe do ludzi wykonujących takie prace. Jeśli jednak nie chcesz skorzystać z ich usług lub wolisz przeprowadzić konserwację paneli samodzielnie – oto, co trzeba wiedzieć i w co się zaopatrzyć.

Zacznijmy jednak od tego, że najlepiej czyszczenie paneli przeprowadzać we wczesnych godzinach porannych, zaraz po świcie lub pod wieczór. Dlaczego? Otóż w trakcie dnia ogniwa fotowoltaiczne nagrzewają się, a ich przemywanie cieczą o mniejszej temperaturze może spowodować szok termiczny i doprowadzić do uszkodzenia. A czym je czyścić? W sprzedaży możesz znaleźć specjalne zestawy, przeznaczone do tej czynności. Można jednak zastąpić je miękką gąbką lub szmatką – pamiętaj jednak, aby pod żadnym pozorem nie czyścić paneli za pomocą myjki ciśnieniowej czy szczotek ryżowych! To pewny sposób, aby uszkodzić ich czułą strukturę. Dozwolony jest jednak płaski mop – pomoże on usunąć resztki zanieczyszczeń lub zetrzeć ich większe warstwy zanim przystąpisz do czyszczenia szmatką lub gąbką. Szczególnie istotnym obszarem, który należy przemyć jest obręb ramy modułu. To tam gromadzi się warstwa brudu, mająca duży wpływ na pracę całego szeregu wafli krzemowych, ulokowanych wzdłóż ramy panelu.

A jakim środkiem je czyścić? Najlepiej zastosować mieszaninę izopropanolu i wody demineralizowanej, wymieszanych w stosunku 50:50. Inne rozwiązanie to woda z octem, zmieszane w takich samych proporcjach lub nabycie specjalistycznego środka do czyszczenia paneli – oferuje je wiele sklepów internetowych.

Jak myć panele fotowoltaiczne?

Operację należy przeprowadzać delikatnie, z wyczuciem – nacisk na powierzchnię paneli nie powinien być mocny, aby zapobiec ich uszkodzeniom, a zarazem wystarczająco silny, by skutecznie usuwało się zanieczyszczenia.

Należy pamiętać również o środkach bezpieczeństwa – co dotyczy robót na wysokości, czyli dachu. Osoba przeprowadzająca proces czyszczenia paneli powinna być zabezpieczona przed upadkiem oraz ześliźnięciem się za dachu za pomocą uprzęży. Tutaj wypada zapoznać się ze stosownymi przepisami prawa pracy związanymi z pracą na wysokościach. Nie należy ich ignorować – upadek z wysoka może skończyć się w najgorszym razie śmiercią, zaś w najlepszym – połamaniem kości.

Czyste panele – czysta energia

Panele słoneczne to dobra inwestycja i oszczędności finansowe. Ich konserwacja nie jest czymś, co mogłoby obniżać korzyści przez nie dawane, dlatego warto zadbać raz na jakiś czas o ich przeczyszczenie. Masz wówczas pewność, że pracują z maksymalną wydajnością, dostarczając do budynku bezpłatny prąd prosto z promieni słonecznych.

Działania PRO-Natura


W 2017 roku huragan stulecia zniszczył w Polsce 70 tysięcy hektarów lasu. Najbardziej ucierpiały lasy w rejonie Torunia. Całkowitemu zniszczeniu uległy tam drzewostany na powierzchni 18 tysięcy hektarów.

Odpowiedzialność i nasz cel

Blisko 200 000 drzew już rośnie dzięki Wam.
Dziękujemy.


Czysta energia wpływa na środowisko.
Każda sprzedaż produktu lub usługi od SYNERGIO S.A. to procent przekazany na sadzenie.
Przekazujemy na ten szczytny cel część dochodów firmy.

Dołącz do zielonej rewolucji!
Zasadźmy razem MILION drzew!

STWÓRZMY ZIELONE PŁUCA POLSKI

Zamów rozmowę

Wypełnij formularz - oddzwonimy

Nasi konsultanci pracują od pon. do pt. w godzinach 9:00-17:00
Możesz też zostawić imię i numer telefonu - oddzwonimy!

  Zamawiam rozmowę

  Zamów rozmowę

  Rozpocznij chat?

  Rozpocznij chat


  Wyślij email

  Jeśli nie masz czasu na rozmowę, napisz maila!

  Napisz wiadomość