z energią w przyszłość

Blog

Autor: Synergio
1 lutego 2022

Fotowoltaika dla biznesu a nowe zasady rozliczeń oraz wzrosty cen prądu

Bolączka wszystkich przedsiębiorców? Podwyżki cen prądu w 2022 roku oraz wysoka opłata mocowa, które znacznie obciążają budżet. Właściciele firm mają jednak kilka opłacalnych rozwiązań, dzięki którym skutecznie zoptymalizują wydatki.

Jednym z nich jest efektywna instalacja fotowoltaiczna pozwalająca oszczędzać na przestrzeni lat. Dzisiaj powiemy więcej na temat inwestycji w fotowoltaikę dla firmy w 2022 roku!

Wyższe opłaty za prąd dla przedsiębiorców

Co przemawia na korzyść posiadania instalacji fotowoltaicznej? Przede wszystkim wysokość opłaty mocowej, która dla wielu właścicieli firm stała się prawdziwym utrapieniem. Jak może wiesz, powstała ona w wyniku przyjętej w 2017 roku ustawy o rynku mocy, a jej głównym celem jest zapewnienie stabilności w dostawie energii elektrycznej.

Opłata mocowa oczywiście niesie za sobą szereg zalet, to w końcu dzięki niej można finansować budowanie elektrowni oraz modernizować istniejące obiekty. Jednak opłata obciąża portfele przedsiębiorców, ponieważ rośnie nawet z 76,20 zł/MWh do 102,60 zł/MWh, co przekłada się na 26% wzrostu. Oczywiście wysokość opłaty mocowej reguluje zużycie energii przez firmę, ale nie zmienia to faktu, że większość przedsiębiorców negatywnie odczuwa zmiany.

Co więcej, specjaliści szacują, że: ceny prądu dla firm w 2022 roku mogą być wyższe o ponad 60% względem poprzednich dwunastu miesięcy. Oznacza to, że właściciele przedsiębiorstw zapłacą nawet o kilkanaście tysięcy złotych więcej za prąd z zakładu energetycznego, zależnie od wielkości firmy.

Straty będą realne, jednak nie muszą zrujnować każdego budżetu firmy. Odpowiedzią są instalacje fotowoltaiczne, które pozwalają uniezależnić się od regularnych podwyżek cen prądu z zakładu energetycznego oraz oszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na przestrzeni lat.

Fotowoltaika dla biznesu – najkorzystniejsza alternatywa

Chcesz ograniczyć firmowe wydatki do minimum? Alternatywą dla prądu z sieci energetycznej jest wydajna instalacja fotowoltaiczna, która pozwoli zredukować rachunki za prąd nawet o 90%. Możesz korzystać z darmowej energii ze słońca przez ponad 20 lat, a wydajny system jest bezobsługowy, pracuje cicho, a przy tym wykazuje znaczną odporność na awarie.

Instalacja fotowoltaiczna to nie tylko korzyści ekonomiczne, ale i wizerunkowe, ponieważ skutecznie podnosi prestiż firmy. Konsumenci szanują świadomych przedsiębiorców mających na względzie dobro planety. Instalacja słoneczna to inwestycja przyszłości, możesz ją sfinansować na wiele sposobów, o czym powiemy w dalszej części wpisu.

Fotowoltaika dla firmy w 2022 roku – czy nadal opłacalna?

Od kwietnia 2022 roku branża fotowoltaiczna przechodzi małe trzęsienie ziemi, a to za sprawą nowych regulacji, które dotyczą między innymi zamiany net-meteringu na mniej opłacalny net-billing. Co to znaczy?

Otóż do tej pory właściciel instalacji fotowoltaicznej oddawał nadwyżkę energii elektrycznej do sieci, a w razie potrzeby mógł ją odebrać bez uciążliwych opłat. Od kwietnia jednak zacznie obowiązywać rozliczenie w postaci net-billingu, które dotyczy osób montujących własne instalacje właśnie po 1 kwietnia. Net-billing wiąże się z obowiązkiem sprzedaży nadwyżki energii do sieci po cenach hurtowych, a jej odbioru po cenach detalicznych, czyli wyższych.

Czy zatem montaż instalacji fotowoltaicznej dla biznesu to opłacalne rozwiązanie? Mimo zmian tak, chociaż zwrot inwestycji prawdopodobnie się wydłuży. Ale i na to jest kilka sposobów, które przedstawiamy w kolejnej części wpisu.

Co zrobić, by fotowoltaika dla firmy była jak najbardziej opłacalna?

Wydatki w firmie obejmują nie tylko prąd, ale i ogrzewanie oraz wodę użytkową. A gdybyś tak mógł i z nich korzystać za darmo? Jest to możliwe – jeśli wyposażysz budynek w pompę ciepła, zyskasz źródło najtańszego ogrzewania i ciepłej wody, co przełoży się na dalsze oszczędności finansowe w postaci nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Drugi sposób na zwiększenie opłacalności fotowoltaiki w firmie to założenie magazynu energii, czyli efektywnej instalacji off-grid. W czym tkwi jej fenomen? Pozwala magazynować energię elektryczną u siebie w akumulatorze, a nie w zakładzie elektrycznym. Jeśli zabraknie prądu, czerpiesz go z własnych zasobów, a nie odkupujesz od sieci. Magazyn energii pozwoli Ci cieszyć się niezależnością energetyczną i nieustannie zapobiegać przerwom w dostawie prądu.

Po trzecie, możesz zredukować koszty inwestycji w panele fotowoltaiczne dla firmy do minimum dzięki dofinansowaniom, takim jak „Mój Prąd”. Poza tym panele fotowoltaiczne wliczysz w koszty, a nawet weźmiesz w leasing. Banki oferują też bardzo korzystne pożyczki na instalacje, które pozwolą stopniowo spłacać inwestycję, zgodnie z własnymi możliwościami finansowymi.

Czy inwestycja w fotowoltaikę dla firm będzie opłacalna w 2022 roku? Tak, zwłaszcza gdy skorzystasz z dostępnych dofinansowań i ulg oraz dodatkowo zwiększysz oszczędności dzięki magazynowi energii i pompie ciepła – to rozwiązania przyszłości.

Działania PRO-Natura


W 2017 roku huragan stulecia zniszczył w Polsce 70 tysięcy hektarów lasu. Najbardziej ucierpiały lasy w rejonie Torunia. Całkowitemu zniszczeniu uległy tam drzewostany na powierzchni 18 tysięcy hektarów.

Odpowiedzialność i nasz cel

Blisko 200 000 drzew już rośnie dzięki Wam.
Dziękujemy.


Czysta energia wpływa na środowisko.
Każda sprzedaż produktu lub usługi od SYNERGIO S.A. to procent przekazany na sadzenie.
Przekazujemy na ten szczytny cel część dochodów firmy.

Dołącz do zielonej rewolucji!
Zasadźmy razem MILION drzew!

STWÓRZMY ZIELONE PŁUCA POLSKI

Zamów rozmowę

Wypełnij formularz - oddzwonimy

Nasi konsultanci pracują od pon. do pt. w godzinach 9:00-17:00
Możesz też zostawić imię i numer telefonu - oddzwonimy!

  Zamawiam rozmowę

  Zamów rozmowę

  Rozpocznij chat?

  Rozpocznij chat


  Wyślij email

  Jeśli nie masz czasu na rozmowę, napisz maila!

  Napisz wiadomość