7 grudnia 2020
Jak obniżyć ceny za prąd – postaw na fotowoltaikę
Podczas gdy ceny energii rosną z powodu wprowadzania rynku mocy, a URE zastanawia się nad zatwierdzeniem nowych, wyższych taryf zaproponowanych przez przedsiębiorstwa energetyczne – Ty wciąż możesz obniżyć swoje rachunki! Skorzystaj z naszego doradztwa i znajdź najlepsze dla siebie dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczne.
Taryfy w górę
Zgodnie z prawem energetycznym, przedsiębiorstwa energetyczne samodzielnie ustalają taryfy (ceny i stawki opłat za energię elektryczną) i przedstawiają je do akceptacji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Wnioski taryfowe poddawane są analizie pod kątem równoważenia interesów przedsiębiorstw i odbiorców, a w wyniku takiego postępowania taryfy proponowane przez przedsiębiorstwa mogą zostać zatwierdzone lub odrzucone – jak przed wyborami, w przypadku ustalania taryf na 2019 r.
Wiadomo już, że wszystkie uprawnione koncerny energetyczne – Enea, Energa, Tauron i PGE – złożyły wnioski taryfowe na 2021 r. Jak co roku, proponowane przez nich taryfy są mocno zawyżane po to, by przedsiębiorstwa miały większy margines negocjacji z URE. Zgodnie z zapowiedziami koncernów można się spodziewać podwyżek cen energii dla odbiorców końcowych o kilka, może nawet kilkanaście procent. Jeśli URE zakończy weryfikację wniosków do połowy grudnia, podwyżek można spodziewać się już od początku nowego roku.
Nowe opłaty
Jednakże, nawet jeśli prezes URE nie zaakceptuje proponowanych przez przedsiębiorstwa energetyczne podwyżek opłat za energię czynną i opłat dystrybucyjnych, to rachunki dla klientów końcowych i tak mogą znacząco wzrosnąć. Związane jest to z wprowadzeniem opłaty mocowej wynikającej z ustawy o rynku mocy z 2017 r. Środki uzyskane z wprowadzenia tej dopłaty przeznaczone będą na unowocześnienie elektrowni i budowę nowych jednostek, które mają zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski.
Wszystko to oznacza, że w wyniku planowanych podwyżek cen prądu z portfeli polskich gospodarstw domowych może znikać dodatkowo ok. 120 zł rocznie na energię.
Odciążenie budżetu
W kontekście wciąż rosnących cen prądu warto pomyśleć o własnym źródle energii. Fotowoltaika już uznawana jest za dobrą inwestycję w przyszłość, która zwraca się po kilku latach. Teraz, w kontekście wprowadzanych podwyżek, może okazać się doskonałym sposobem na jeszcze większe odciążenie domowego budżetu.
Gospodarstwa domowe wyposażone w panele słoneczne ograniczają lub nawet całkowicie eliminują pobór energii elektrycznej z sieci. W przypadku, gdy dla indywidualnych gospodarstw domowych URE ustali opłatę mocową w formie stawki za punkt poboru w złotych za miesiąc w zależności od rocznego zużycia energii elektrycznej, prosumenci będą mogli liczyć na znaczące oszczędności.
Opłacalne inwestycje
To nie koniec. Można sprawić by fotowoltaika była jeszcze bardziej opłacalna. Inwestycje w panele fotowoltaiczne mogą uzyskać wsparcie w ramach programów dofinansowania takich jak np. rządowy „Mój prąd” czy warszawski program „Wykorzystanie lokalnych źródeł odnawialnych”. Trzeba jednak trzymać rękę na pulsie – nie wiadomo jak długo, biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą i zmienną politykę dofinansowań – takie dotacje będą udzielane.
Dlatego służymy Ci doradztwem i wsparciem w procesie inwestycyjnym. Nasz zespół pomoże Ci skompletować dokumenty i poprowadzi Cię przez cały proces realizacji inwestycji fotowoltaicznej.