z energią w przyszłość

Blog

Autor: admin_sy
29 grudnia 2020

Jak zaplanować budowę domu z instalacją fotowoltaiczną?

Panele fotowoltaiczne są o tyle uniwersalnym rozwiązaniem, że można je montować zarówno na istniejącym budynku, jak i elegancko wkomponować w dopiero co projektowany. W poniższym tekście skupimy się na tym drugim aspekcie – oto wszystko, co trzeba wiedzieć, gdy chce się postawić dom z ekologicznym zasilaniem prosto ze słońca.

Fotowoltaika przy projektowaniu budynku – niepotrzebne zezwolenie, ale…

Pierwsza dobra informacja jest taka, że w celu zamontowania fotowoltaiki nie potrzeba żadnych specjalnych zezwoleń ani uprawnień – jeśli ich moc nie przekracza 6,5 kW. Jednak decydując się na panele słoneczne nie należy czekać na ostatni moment. Im szybciej podejmiesz decyzję o wykorzystaniu tej możliwości pozyskiwania energii, tym lepiej z ekonomicznego punktu widzenia – architekt będzie mieć większe pole do manewru przy projektowaniu dachu, na którym stanie instalacja, zaś jeśli kupuje się gotowy projekt – na przystosowanie go pod ich kątem.

A jeśli jesteś dopiero na etapie wyboru działki, to jeszcze lepiej. Instalacja fotowoltaiczna ma swoje specyficzne wymagania, dotyczące nasłonecznienia, co z kolei umożliwi optymalny wybór umiejscowienia budynku na danej działce oraz jego położenia względem stron świata – dla instalacji najlepiej jest, gdy skierowana jest ona na południe. Architekt musi wziąć to pod uwagę podczas projektowania zadaszania, a także zadbać o odpowiedni kąt nachylenia dachu, aby kolektory słoneczne były ustawione w optymalnej pozycji i mogły wykorzystywać maksimum możliwości. Producenci zalecają, aby spadek dachu wynosi 30-45 stopni. Ponadto można wkomponować w dach panele w sposób dający do nich łatwy dostęp. Na tym nie koniec, gdyż architekt mający świadomość, że na dachu zostaną ustawione solary, może także zadbać o odpowiedni materiał zadaszenia. Zalecanym typem pokrycia są dachówki z gontu bitumicznego lub blachodawchówki, ponieważ są one wysoce odporne na uszkodzenia nie tylko podczas montażu, ale również i prac konserwatorskich, w tym montowaniu nowych paneli.

Decyzja o montażu instalacji fotowoltaicznej przed budową umożliwi również zaprojektowanie przebiegu kanałów kablowych w samej strukturze budynku tak, aby były one wkomponowane w niego w sposób niezauważalny. Odpowiednio umieszczone rewizje dadzą do nich wygodny dostęp, a w przypadku stawiania paneli słonecznych na gruncie, na przykład na trawniku przed budynkiem, architekt może przygotować odpowiednie rewizje w fundamentach oraz wyznaczyć przebieg kabli w samym gruncie.

Korzyści finansowe z wyboru fotowoltaiki przed budową domu

Wybór fotowoltaiki przed budową domu, a nawet w trakcie samego jego projektowania, przyniesie także korzyści finansowe. Jeśli architekt wie już, gdzie zostaną umieszczone panele fotowoltaiczne, może wówczas może odpowiednio rozplanować rozmieszczenie pod nimi krokwi – co zdecydowanie obniży koszt związany z montażem specjalnej konstrukcji, mającej na celu utrzymać ich ciężar. A jeśli montuje się mikroinstalację z mikrofalownikami, wówczas można zaprojektować miejsce na mikrofalownik pod panelami, co eliminuje konieczność wygospodarowania na niego dodatkowego miejsca na innych poziomach budynku.

Jak wybrać moc paneli?

A teraz dochodzimy do jednego z najważniejszych aspektów fotowoltaiki, a mianowicie – jej mocy. Jak można ustalić, jaka będzie potrzebna? Gdy podpina się panele do istniejącego budynku, wówczas sprawa jest prosta – wystarczy sprawdzić zapotrzebowanie na energię elektryczną z ostatnich lat. Przy nowym budynku sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana – należy oszacować potrzebną moc na podstawie ilości i rodzaju urządzeń elektrycznych, a także sposobu ogrzewania domu. Ponadto istotna jest także ilość i tryb życia domowników – jeśli np. spędzają większość czasu poza domem, wówczas oczywiste jest, że ilość zużywanej przez gospodarstwo domowe energii elektrycznej będzie zdecydowanie niższa, niż w sytuacji, gdy przebywają na miejscu przez większą część dnia i korzystają z urządzeń elektrycznych.

Jak to obliczyć? Tutaj nie ma jednej, uniwersalnej metody. Najlepiej skonsultować się ze specjalistą – z zakładu energetycznego lub firmy dostarczającej rozwiązania fotowoltaiczne. Odpowiednie dopasowanie mocy paneli do rzeczywistych potrzeb gospodarstwa domowego pozwoli na optymalne ich wykorzystanie, co przekłada się na korzyści finansowe. Jeśli zużywasz tyle energii z paneli, ile potrzebujesz, nie musisz czerpać jej z sieci energetycznej i dopłacać!

Jednak uwaga – jeśli moc elektryczna paneli przekracza 6,5 kW, wówczas należy poinformować o tym Straż Pożarną oraz uzgodnić wymagania ochrony przeciwpożarowej z jej rzeczoznawcą. Ponadto niezbędne jest także poinformowanie jej o zakończeniu prac montażowych.

Fotowoltaika – ciesz się zieloną energią!

Panele słoneczne to nie tylko wygoda i oszczędności finansowe, ale również aspekt proekologiczny. Wytwarzana przez nie energia nie wiąże się z emisją żadnych zanieczyszczeń do atmosfery, nie powstają również żadne odpady, które zatruwałyby środowisko naturalne. Dlatego montaż instalacji fotowoltaicznej jest optymalnym rozwiązaniem dla każdej osoby, która chce zadbać o naturę.

Działania PRO-Natura


W 2017 roku huragan stulecia zniszczył w Polsce 70 tysięcy hektarów lasu. Najbardziej ucierpiały lasy w rejonie Torunia. Całkowitemu zniszczeniu uległy tam drzewostany na powierzchni 18 tysięcy hektarów.

Odpowiedzialność i nasz cel

Blisko 200 000 drzew już rośnie dzięki Wam.
Dziękujemy.


Czysta energia wpływa na środowisko.
Każda sprzedaż produktu lub usługi od SYNERGIO S.A. to procent przekazany na sadzenie.
Przekazujemy na ten szczytny cel część dochodów firmy.

Dołącz do zielonej rewolucji!
Zasadźmy razem MILION drzew!

STWÓRZMY ZIELONE PŁUCA POLSKI

Zamów rozmowę

Wypełnij formularz - oddzwonimy

Nasi konsultanci pracują od pon. do pt. w godzinach 9:00-17:00
Możesz też zostawić imię i numer telefonu - oddzwonimy!

  Zamawiam rozmowę

  Zamów rozmowę

  Rozpocznij chat?

  Rozpocznij chat


  Wyślij email

  Jeśli nie masz czasu na rozmowę, napisz maila!

  Napisz wiadomość