z energią w przyszłość

Blog

Autor: Synergio
12 października 2021

Magazyny energii do instalacji fotowoltaicznej – czy warto i czy się opłaca?

Myślałeś kiedyś w jakim miejscu magazynowana zostaje energia, którą wygenerują Twoje panele fotowoltaiczne? Najczęściej wykorzystywana jest do tego infrastruktura publiczna, należąca do dostawcy prądu w Twoim regionie. Czy istnieje jednak możliwość zamówienia swojego magazynu? Czy to się w ogóle opłaca?

Elementy związane z odzyskiwaniem energii z alternatywnych źródeł to nie tylko sama instalacja paneli, ale również niezbędne okablowanie, przekaźniki oraz sposób magazynowania prądu. Ten ostatni wzbudza wiele problemów, gdyż publiczne spółki nie mają już miejsca na nagromadzenie wyprodukowanej przez klientów energii.

On-grid i off-grid – czym różnią się te typy instalacji fotowoltaicznej?

Dotychczas najpopularniejszą formą tworzenia instalacji panelowej był model on-grid. W praktyce oznaczało to, że instalacja podłączona jest do publicznej sieci elektroenergetycznej. Użytkownik, który wyprodukował daną ilość prądu przesyłał ją do firmy zarządzającej. W przypadku braków z energią, przedsiębiorstwo odsyłało odpowiednią ilość nadwyżki. W takim systemie jednak użytkownik musiał uiszczać opłatę za udostępnienie magazynów.

Z kolei instalacje off-grid pojawiły się stosunkowo niedawno. Są praktycznie w ogóle niezależne od zewnętrznych źródeł. Wykorzystują dodatkowe magazyny energii, które zabezpieczają jej nadmiar i oddają w koniecznym momencie. Oczywiście, tego typu modele są droższe (wymagają zainstalowania miejsc magazynowania prądu), jednak… niekiedy opłacają się bardziej!

Czym w ogóle są magazyny energii alternatywnej?

W praktyce magazyny OZE to specjalne akumulatory o dużej pojemności, podłączone do paneli. Muszą mieć odpowiednią moc i pojemność, aby zatrzymać odpowiednią ilość energii, która konieczna będzie np. w porach zimowych. W przypadku OZE magazyny mogą mieć formę litowo-jonową lub żelową. Ta pierwsza opcja jest dużo lżejsza, bardziej bezpieczna i ma większą pojemność. To jednak przekłada się na ich cenę.

Pamiętajmy również, że magazyny energii z paneli fotowoltaicznych wymagają przyłączenia odpowiednich inwerterów oraz regulatorów ładowania. Te zapobiegają przeładowaniu sprzętu czy efektu cofnięcia energii do paneli.

Jaka jest opłacalność takich instalacji?

Na ten moment instalacje off-grid nie są jeszcze tak bardzo popularne, bo to duże przedsiębiorstwa energetyczne gromadzą prąd. Niestety, cała sytuacja niedługo może się zmienić. Najprawdopodobniej system rozliczania energii będzie wyglądał tak, że nadmiar wyprodukowanego prądu będzie odkupowany od użytkowników, a następnie – w chwili zapotrzebowania – sprzedawany im w podwójnej cenie.

To z kolei sprawi, że osoby chcące posiadać nowe instalacje fotowoltaiczne powinny zainwestować w swój system jej magazynowania. W praktyce koszt takiej magazynowej instalacji energetycznej wynosi około 30 tysięcy złotych dla standardowego gospodarstwa domowego. Oczywiście, w zależności od zapotrzebowania cena ta może rosnąć.

Łatwo jednak obliczyć, że jeżeli koszt zwróconego prądu będzie dużo wyższy, magazyny dość szybko powinny się spłacić. Dodatkowo najprawdopodobniej zostaną uruchomione programy dofinansowania instalacji magazynowych. Odpowiadając na pytanie z tytułu – z pewnością warto pomyśleć nad zainstalowaniem własnej sieci magazynowania energii, która później będzie bezkosztowa dla użytkownika (kwoty wydawane na prąd ograniczą się do konserwacji paneli i instalacji). Na pewno – na dłuższą metę – będzie się również opłacać. Szczególnie w gospodarstwach domowych czy firmach, które zużywają większe ilości prądu!

Działania PRO-Natura


W 2017 roku huragan stulecia zniszczył w Polsce 70 tysięcy hektarów lasu. Najbardziej ucierpiały lasy w rejonie Torunia. Całkowitemu zniszczeniu uległy tam drzewostany na powierzchni 18 tysięcy hektarów.

Odpowiedzialność i nasz cel

Blisko 200 000 drzew już rośnie dzięki Wam.
Dziękujemy.


Czysta energia wpływa na środowisko.
Każda sprzedaż produktu lub usługi od SYNERGIO S.A. to procent przekazany na sadzenie.
Przekazujemy na ten szczytny cel część dochodów firmy.

Dołącz do zielonej rewolucji!
Zasadźmy razem MILION drzew!

STWÓRZMY ZIELONE PŁUCA POLSKI

Zamów rozmowę

Dowiedz się więcej

Wypełnij formularz - oddzwonimy w 28 sekund!

Nasi konsultanci pracują od pon. do pt. w godzinach 9:00-17:00
Możesz też zostawić imię i numer telefonu - oddzwonimy!

  Zamawiam rozmowę

  Zamów rozmowę

  Rozpocznij chat?

  Rozpocznij chat


  Wyślij email

  Jeśli nie masz czasu na rozmowę, napisz maila!

  Napisz wiadomość