z energią w przyszłość

Blog

Autor: Synergio
27 stycznia 2022

Magazyny energii – koszty, moc niezbędna do uzyskania niezależności

W czym tkwi fenomen magazynów energii? Dzięki nim nie tylko uzyskasz całkowitą niezależność energetyczną, ale i skutecznie zapobiegniesz kłopotliwym przerwom w dostawie prądu. Wydajne akumulatory sprawiają, że każdy użytkownik może korzystać z telewizora czy komputera nawet podczas awarii sieci – to zatem gwarancja dużej wygody.

Co więcej, okazuje się, że magazyny energii staną się koniecznością dla wielu osób, zwłaszcza gdy w życie wejdą nowe regulacje dotyczące fotowoltaiki już w kwietniu 2022 roku. Co więc musisz wiedzieć o magazynach? Ile kosztują? I czy będą opłacalne w Twoim przypadku?

Magazyny energii – dodatek czy konieczność?

Jeśli interesujesz się branżą fotowoltaiczną lub jesteś właścicielem własnego systemu, zapewne już wiesz, że od kwietnia 2022 roku zaczynają obowiązywać nowe regulacje.

Dotychczas jako użytkownik instalacji mogłeś przesyłać nadwyżkę prądu do sieci, a w czasie większego zapotrzebowania na przykład w pochmurne dni zimy, swobodnie ją odebrać. Od kwietnia jednak sprzedasz nadwyżkę energii do zakładu energetycznego już po cenach hurtowych. Jednak, gdy zapragniesz ją odebrać, zakupisz prąd w cenie detalicznej, czyli wyższej.

Nic zatem dziwnego, że dla wielu osób magazyn energii okaże się nie przydatnym dodatkiem, a właśnie koniecznością, która pozwoli zoptymalizować budżet. Doskonałym sposobem na magazynowanie własnych nadwyżek prądu jest nowoczesna instalacja off-grid, czyli system nieprzyłączony do sieci energetycznej a do akumulatora, złożony z paneli, falownika oraz niezbędnych elementów.

Instalacje fotowoltaiczne off-grid powoli zyskują popularność w Polsce, zapewniając wydajną i efektywną pracę. W większości przypadków energia zostaje przechowywana w akumulatorach litowo-jonowych – lekkich, trwałych i mało wrażliwych na samozapłon. Chętnie wykorzystują je korporacyjni giganci na przykład Tesla, co potwierdza wydajność tego gatunku baterii.

Jeśli więc pragniesz pełnymi garściami czerpać z niezależności energetycznej, zwróć uwagę na instalacje fotowoltaiczne off-grid. Kluczowe pytanie brzmi jednak, ile kosztują własne magazyny energii? Czy opłacą się na Twojej posesji?

Ile zapłacisz za magazyn energii?

Indywidualni właściciele fotowoltaiki często decydują się na magazyny energii o pojemności 5kWh, 10kWh lub 15kWh. Przy magazynie 5kWh koszty plasują się zazwyczaj w okolicy 10-14 tysięcy złotych, nie wliczając montażu i osprzętu.

A ile kosztuje magazyn energii o pojemności 10kWh? W tym przypadku z reguły od 18 do 25 tysięcy złotych. Natomiast cena magazynu 15 kWh może wzrosnąć nawet do 35 tysięcy złotych. Specjaliści od fotowoltaiki szacują, że pojemność 10 kWh wystarczy, by zasilić przez dobę cały dom zapasowym prądem.

Oczywiście powyższe kwoty są szacunkowe, ponieważ końcowy koszt magazynu energii zależy od szeregu czynników, nie tylko od pojemności, ale i wielkości urządzenia, producenta, dodatkowych funkcji, parametrów, a nawet designu akumulatora.

Dofinansowania do magazynów energii – ile pieniędzy otrzymasz?

Może teraz przeliczasz koszty magazynu energii i właśnie przerażasz się przekalkulowanymi kwotami. Bez obaw – prawdopodobnie użytkownicy nie będą musieli pokrywać całej inwestycji środkami z własnej kieszeni. Szacuje się, że właściciele instalacji fotowoltaicznych skorzystają z dofinansowań do magazynów energii w 2022 roku, takich jak na przykład program „Mój Prąd 4.0”.

Na ten moment jednak kwestia dofinansowań do magazynów energii nie jest jeszcze jasno sprecyzowana. W czerwcu 2021 roku Ireneusz Zyska, wiceminister Klimatu i Środowiska określił, że wysokość dotacji do zakupu magazynów wyniesie od 25 do 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji. W ten sposób wielu użytkowników fotowoltaiki oszczędzi nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Bardzo prawdopodobne, że koszt magazynów energii każdego roku będzie coraz niższy. Obrazuje to rynek niemiecki, na którym odnotowano, że od 2015 do 2019 roku cena magazynów spadła prawie o 40 procent, co rodzi nadzieję na większe oszczędności.

Czy magazyn energii to dobra inwestycja?

Zważywszy na nadchodzące zmiany w branży fotowoltaicznej, zwłaszcza jeśli mowa o większych opłatach za odbiór własnej nadwyżki prądu, inwestycja w magazyn energii wygląda kusząco. Dzięki niej zaoszczędzisz nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych na przestrzeni lat.

W większości przypadków wystarczy wybrać magazyn energii o pojemności zbliżonej do kWh własnej instalacji, by cieszyć się niezależnością energetyczną. Jednak nie stanowi to reguły, najważniejsza jest konsultacja z wykwalifikowanymi specjalistami, którzy sprawnie dopasują magazyn do Twojego zapotrzebowania energetycznego.

Z drugiej strony inwestycja w magazyny wcale nie jest niska – jednak nadzieję przynoszą informacje o dofinansowaniach, takich jak program „Mój Prąd”, które mogą znacznie odciążyć portfel.

Podsumowując: jeśli pragniesz zyskać stabilność energetyczną, a przy tym uniezależnić się od regularnych podwyżek cen prądu i kosztownych odbiorów nadwyżek, rozpatrz montaż magazynów energii. Napisz lub zadzwoń, a przedstawimy najbardziej opłacalną ofertę!

Działania PRO-Natura


W 2017 roku huragan stulecia zniszczył w Polsce 70 tysięcy hektarów lasu. Najbardziej ucierpiały lasy w rejonie Torunia. Całkowitemu zniszczeniu uległy tam drzewostany na powierzchni 18 tysięcy hektarów.

Odpowiedzialność i nasz cel

Blisko 200 000 drzew już rośnie dzięki Wam.
Dziękujemy.


Czysta energia wpływa na środowisko.
Każda sprzedaż produktu lub usługi od SYNERGIO S.A. to procent przekazany na sadzenie.
Przekazujemy na ten szczytny cel część dochodów firmy.

Dołącz do zielonej rewolucji!
Zasadźmy razem MILION drzew!

STWÓRZMY ZIELONE PŁUCA POLSKI

Zamów rozmowę

Wypełnij formularz - oddzwonimy

Nasi konsultanci pracują od pon. do pt. w godzinach 9:00-17:00
Możesz też zostawić imię i numer telefonu - oddzwonimy!

  Zamawiam rozmowę

  Zamów rozmowę

  Rozpocznij chat?

  Rozpocznij chat


  Wyślij email

  Jeśli nie masz czasu na rozmowę, napisz maila!

  Napisz wiadomość