z energią w przyszłość

Blog

Autor: admin_sy
24 marca 2021

Mój Prąd 2021

Otrzymaj dotację z programu „Mój Prąd” – 3 edycja programu „Mój prąd” rusza w lipcu 2021

Prawdopodobnie już w lipcu 2021 r. ruszy nowy nabór wniosków do programu „Mój Prąd”.

Niezmiennie celem nowej odsłony programu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z odnawialnego źródła. Nowym zadaniem programu będzie poprawienie konsumpcji wytwarzanego prądu przez indywidualnego wytwórcę energii. Każda z dotychczasowych edycji programu „Mój Prąd” cieszyła się ogromną popularnością wśród inwestorów.

Dzięki dotacjom do własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej w ubiegłym roku w Polsce zainstalowano 2,2 GW w PV, to dwukrotnie więcej niż w 2019 r.

Na dotację z 3. edycji zapowiadanego programu „Mój Prąd” będą mogli liczyć prosumenci, czyli posiadacze instalacji PV, którzy wytwarzają i użytkują energię elektryczną w przedziale mocy 2-10 kW. Warunkiem otrzymania dotacji jest podłączenie inwestycji do sieci OSD (Operatora Systemu Dystrybucyjnego). Wysokość dotacji nie jest znana, ale prawdopodobnie będzie ona korzystniejsza niż w poprzednich edycjach. Według zapowiedzi dotacją zostaną objęte urządzenia ułatwiające użytkowanie na bieżąco wyprodukowanego prądu.

Wyższa dotacja dzięki szerszemu zakresowi

Popularny program dofinansowania własnej mikroinstalacji zmieni formułę. Jego zakres zostanie uzupełniony o dodatkowe elementy. Mają być nimi urządzenia, które pozwolą na bieżąco konsumować więcej wytworzonej energii przez prosumentów bez konieczności wysyłania energii do sieci. Resort klimatu i środowiska oraz NFOŚiGW zastanawiają się nad rozszerzeniem dotychczasowego zakresu programu m.in. o ładowarki do samochodów elektrycznych, inteligentne system zarządzania energią w domu oraz magazyny ciepła/chłodu. Dofinansowanie z programu „Mój prąd” przeznaczone jest dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną potrzebną do funkcjonowania domu. Składając wniosek będzie można otrzymać środki finansowe na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej oraz dodatkowe elementy służące autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej. Szczegóły 3. edycji programu „Mój Prąd” wraz z przewidywanym budżetem na jego realizację zostaną opublikowane niebawem. Nabór planowany jest od 1 lipca do 20 grudnia 2021 r. (z możliwością przedłużenia) lub do wyczerpania alokacji środków.

Zmiana źródła finansowania programu „Mój Prąd”

Najnowsza edycja program „Mój Prąd” będzie finansowany ze środków unijnych z instrumentu, w którym koszty kwalifikowane stanowią wydatki poniesione w okresie od 1.02.2020 r. do 31.12.2023 r. Zatem wnioskodawcy, którzy zakupili instalację przed ogłoszeniem naboru – ale po 31.01.2020 r. – będą mogli skorzystać z dofinansowania po spełnieniu innych warunków określonych w programie. Finansowane będą projekty zakończone i podłączone do sieci OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego).

„Mój Prąd” a ulga termomodernizacyjna

Podatnicy oprócz programu „Mój prąd” mogą odliczyć ulgę termomodernizacyjną w rozliczeniu PIT. Osoby, które po roku w którym skorzystały z ulgi termomodernizacyjnej, otrzymały zwrot odliczonych w ramach ulgi wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, są zobowiązane doliczyć odpowiednio kwoty uprzednio odliczone do dochodu (przychodu) w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym otrzymały ten zwrot. „Oznacza to, że otrzymaną w 2021 r. dotację z programu „Mój prąd” w przypadku wcześniejszego skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej prosument będzie musiał doliczyć do podstawy opodatkowania w zeznaniu podatkowym za 2021 r. składanym w przyszłym roku. Kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie może być rozliczona w ciągu kolejnych 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek” – czytamy w komunikacie prasowym NFOŚiGW.

Działania PRO-Natura


W 2017 roku huragan stulecia zniszczył w Polsce 70 tysięcy hektarów lasu. Najbardziej ucierpiały lasy w rejonie Torunia. Całkowitemu zniszczeniu uległy tam drzewostany na powierzchni 18 tysięcy hektarów.

Odpowiedzialność i nasz cel

Blisko 200 000 drzew już rośnie dzięki Wam.
Dziękujemy.


Czysta energia wpływa na środowisko.
Każda sprzedaż produktu lub usługi od SYNERGIO S.A. to procent przekazany na sadzenie.
Przekazujemy na ten szczytny cel część dochodów firmy.

Dołącz do zielonej rewolucji!
Zasadźmy razem MILION drzew!

STWÓRZMY ZIELONE PŁUCA POLSKI

Zamów rozmowę

Wypełnij formularz - oddzwonimy

Nasi konsultanci pracują od pon. do pt. w godzinach 9:00-17:00
Możesz też zostawić imię i numer telefonu - oddzwonimy!

  Zamawiam rozmowę

  Zamów rozmowę

  Rozpocznij chat?

  Rozpocznij chat


  Wyślij email

  Jeśli nie masz czasu na rozmowę, napisz maila!

  Napisz wiadomość