z energią w przyszłość

Blog

Autor: admin_sy
29 maja 2020

Montaż paneli fotowoltaicznych – na co zwrócić uwagę?

Planujesz stworzyć własną instalację fotowoltaiczną? Pomożemy Ci w przygotowaniu się do tego zadania. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się, jak zrobić to w najlepszy możliwy sposób oraz na co zwrócić uwagę, aby osiągnąć maksimum możliwości.

Optymalne umiejscowienie paneli fotowoltaicznych to optymalna wydajność

Nie trzeba być ekspertem, aby domyślić się, że jednym z kluczowych czynników przy montażu paneli fotowoltaicznych jest ich właściwe umiejscowienie. Obojętnie od tego, czy miejscem ich ulokowania jest dach, elewacja czy poziom gruntu, muszą mieć stanowisko bez cienia, aby w pełni, na całej swojej powierzchni, absorbować światło. Przy wyznaczaniu miejsca należy pamiętać o ich wielkości – co nie zawsze jest łatwy zadaniem. Większość osób stawia na dachy – co łączy praktyczność z oszczędnością miejsca. Dachów zazwyczaj i tak się nie używa, a umieszczenie na nich paneli daje pełną gwarancję, że nic nie będzie ich zacieniać. Dobrze posłużą również na elewacji, jednak montaż może być skomplikowaną operacją. Należy przy tym pamiętać, że na dachu powinny znaleźć się instalacje o mocy nieprzekraczającej 10 kW. Dla większych zalecane jest stawianie na gruncie.

Uwaga – w sytuacji, gdy chcesz zamontować instalację mniejszą, niż 10 kW, można pomyśleć o użyciu paneli określanych jako „wysokowydajne”. Wymagają one mniejszej ilości ogniw PV, dzięki czemu powinny wytworzyć taką samą energię przy zajmowaniu mniejszej powierzchni.

Gdy mamy już dobre, odpowiednio duże miejsce na montaż paneli, powstają dwa ważne pytania – w którą stronę powinny być zwrócone oraz pod jakim kątem nachylone? W naszym klimacie najlepsze światło przez cały rok jest od godzin przedpołudniowych do popołudniowych, więc idealne będzie zwrócenie paneli w kierunku południowym, co powinno umożliwić wychwycenie niemal 100% światła. Jeśli chodzi o pochylenie, panele są niczym tarcza – aby najlepiej odbierała „uderzenia” światła, powinna być pochylona pod kątem 45°. Od połowy jesieni do połowy zimy można zmienić ich położenie, kierując bardziej pionowo, jednak zmiana pochylenia nie powinna być większa niż 15°.

Jeśli panele łączone są szeregowano, powinny być ustawione tak samo – czyli nie tylko być zwrócone w tym samym kierunku, ale również mieć identyczne nachylenie. Nieprzestrzeganie tego skutkuje spadkiem mocy, ponieważ wystąpią wówczas różnice w ekspozycji poszczególnych paneli na światło.

Jak powinno montować się panele słoneczne?

Wiele osób myśli, że montaż paneli fotowoltaicznych jest prostą sprawą – wystarczy poustawiać panele obok siebie, podłączyć do falownika i gotowe. Tym bardziej, że wiele firm oferuje zestawy do samodzielnego montażu. Jednak aby go przeprowadzić, trzeba mieć odpowiednią wiedzę. Gdy instalacji nie zostanie zamontowana prawidłowo, jej wydajność może być znacznie niższa. Ponadto do montażu paneli na dachu czy elewacji niezbędne są narzędzia, które niekoniecznie się posiada – dlatego najlepiej powierzyć przeprowadzenie montażu fachowcom.

Jeśli chcesz montować samodzielnie, nie musisz posiadać certyfikatu dla instalatorów fotowoltaicznych (wydaje go Urząd Dozoru Technicznego), jednak wymagane jest zaprojektowanie instalacji przez osobę, która ma taki dla sieci i instalacji elektrycznych oraz energoelektrycznych, podobnie w przypadku jej wykonania. Poprawność instalacji jest kontrolowana w momencie jej odbioru przez przedstawiciela przedsiębiorstwa energetycznego. Jeśli nie ma zastrzeżeń – można zamontować licznik dwustronny.

A oto najważniejsze zasady przy montowaniu paneli:

 • podczas montażu paneli na dachu należy przede wszystkim upewnić się, że każda z osób zajmujących tą czynnością jest zabezpieczona przed upadkiem, trzeba także -zabezpieczyć teren pod dachem na czas prac na wysokościach;
 • panele muszą być instalowane na adekwatnej do powierzchni konstrukcji mocującej. W przypadku dachu zalecane są aluminiowe;
 • pod panelem a powierzchnią (dachu, ściany lub gruntu) powinna zostać przerwa co najmniej 10 cm. Zapewnia ona wentylację, a co za tym idzie – chłodzenie paneli;
 • paneli nie powinno się montować w pobliżu miejsca, gdzie wydobywają się gazy palne, ani tam, gdzie mogą na nie oddziaływać czynniki chemiczne;
 • montaż musi odbywać się z uwzględnieniem przyszłej konserwacji oraz prac naprawczych, dlatego do paneli powinien zostać pozostawiony swobodny dostęp;
 • w przypadku gdy panel jest podłączany do akumulatora, należy ściśle stosować się do wszelkich zaleceń producenta akumulatora.

Jeśli chodzi o same warunki montowania paneli, dopuszczalny jest praktycznie każdy zakres temperatur, jaki występuje w naszym kraju. Wynosi on od -30°C do nawet 80°C. Oczywiście panele najlepiej montować podczas ciepłej, bezwietrznej pogody.

Fachowo zamontowane, odpowiednio dobrane panele to gwarancja pełnego wykorzystania ich możliwości i gwarancja dostarczenie dla gospodarstwa domowego niezbędnej do jego funkcjonowania energii elektrycznej. Dlatego warto poświęcić na tę czynność odpowiednio dużo czasu i upewnić się, że wszystko zamontowane zostało prawidłowo.

Działania PRO-Natura


W 2017 roku huragan stulecia zniszczył w Polsce 70 tysięcy hektarów lasu. Najbardziej ucierpiały lasy w rejonie Torunia. Całkowitemu zniszczeniu uległy tam drzewostany na powierzchni 18 tysięcy hektarów.

Odpowiedzialność i nasz cel

Blisko 200 000 drzew już rośnie dzięki Wam.
Dziękujemy.


Czysta energia wpływa na środowisko.
Każda sprzedaż produktu lub usługi od SYNERGIO S.A. to procent przekazany na sadzenie.
Przekazujemy na ten szczytny cel część dochodów firmy.

Dołącz do zielonej rewolucji!
Zasadźmy razem MILION drzew!

STWÓRZMY ZIELONE PŁUCA POLSKI

Zamów rozmowę

Dowiedz się więcej

Wypełnij formularz - oddzwonimy w 28 sekund!

Nasi konsultanci pracują od pon. do pt. w godzinach 9:00-17:00
Możesz też zostawić imię i numer telefonu - oddzwonimy!

  Zamawiam rozmowę

  Zamów rozmowę

  Rozpocznij chat?

  Rozpocznij chat


  Wyślij email

  Jeśli nie masz czasu na rozmowę, napisz maila!

  Napisz wiadomość