z energią w przyszłość

Blog

Autor: Synergio
5 kwietnia 2022

Net-billing-Prosument na nowych zasadach

Choć zapowiedź wprowadzenia net-billing wywołała wiele emocji, ostatecznie 1.04.2022r. nowy system rozliczania ­prosumentów stał się faktem. Nowe zasady rozliczeń weszły w życie zgodnie z nowelizacją ustawy o OZE. Zmieniają one zupełnie dotychczasowy system rozliczania się z wyprodukowanej energii. Net-billing to kalkulacja kosztów opierająca się o wartość niewykorzystanej energii oddanej do sieci i tej zakupionej, obie będą mierzone. Mówiąc jaśniej nowy prosument będzie teraz sprzedawał wyprodukowaną i niezużytą przez siebie energię, a tę którą będzie potrzebował – w zimie – kupi na rynku detalicznym. Co ważne decyzja o przejściu na net-billing jest warunkiem ubiegania się o dotację w programie Mój Prąd 4.0. Sprawdź, czy warto zmienić zasady i zostać nowym prosumentem.

Co to jest net-billing?

Net-billing to nic innego, jak rozliczanie kosztowe opierające się o wartość energii oddanej do sieci i zakupionej. Dokładniej rzecz ujmując, nowy prosument – w systemie net-billingu – będzie aktywnym uczestnikiem rynku energii, co oznacza, że nadwyżki wyprodukowanej przez siebie energii będzie sprzedawał. Natomiast pobraną energię, której będzie potrzebował np. zimą, gdy okres nasłonecznienia jest krótszy – będzie kupował po cenach rynkowych, tak jak inni tradycyjni odbiorcy. Dodajmy, że wartości energii odesłanej do sieci i pobranej, będą dokładnie mierzone i rozliczane w systemie 12-miesiecznym. Nowi prosumenci, czyli wszyscy, którzy od dnia 1 kwietnia 2022r. zaczną korzystać z fotowoltaiki, będą rozliczać się na zasadach net-billingu, czyli będą sprzedawać niewykorzystaną w domu energię lub ją magazynować – jeśli zakupią wcześniej odpowiednie urządzenia – oraz kupować energię, gdy będzie potrzebna, a instalacja jej nie wytworzy. Wszystko to, będzie rozliczane w systemie bezgotówkowym w tzw. depozycie, o którym piszemy poniżej. Nowy system rozliczeń jest przejrzysty i jasny, a jego mechanizm nieskomplikowany.

Rozliczanie nowych zasad w praktyce

Zasady rozliczania prosumentów w systemie net-billingu zostały jasno określone. Net-billing to system do pewnego momentu bezgotówkowy rozgrywający się na specjalnym koncie. Pozwala on, by pieniądze ze sprzedaży nadwyżki energii z fotowoltaiki konkretnego prosumenta, znajdowały się w depozycie prosumenckim na koncie przez okres 12. miesięcy. Te środki będą wykorzystywane na bieżąco, aby płacić za zużytą energię z sieci, gdy instalacja nie będzie mogła jej zapewnić, czyli w okresach krótszego nasłonecznienia. Energia pobierana z sieci, zostanie rozliczona zgodnie z cennikiem sprzedawcy, a o jej wartość zostanie pomniejszany depozyt prosumencki. Środki, które zostaną niewykorzystane, będą wypłacane wraz z końcem 12. miesięcznego okresu. Pamiętajmy jednak, że ograniczono wysokość wypłacanej kwoty, aby zabezpieczyć się przed przewymiarowaniem instalacji i nadprodukcją „zielonej energii” – w ten sposób indywidualny nowy prosument nie będzie mógł zarabiać dodatkowych kwot. Energia z instalacji PV nie może być wyższa niż 20% wartości prądu, który został wprowadzony do sieci w danym miesiącu. Co równie ważne wyprodukowane nadwyżki będą sprzedawane po średniej cenie z rynku hurtowego z poprzedniego miesiąca, a od połowy 2024 roku po średniej cenie godzinowej.

Net-billing – co to znaczy dla mnie?

Nowe zasady net-billingu, oznaczają również nowe zadania i nową rolę dla producenta, jako aktywnego uczestnika rynku odnawialnych źródeł energii. Niewątpliwie, nowe zasady niosą ze sobą również zalety. Przystąpienie do net-billingu jest warunkiem koniecznym, jeśli chcemy ubiegać się o rekordowo wysoką kwotę dotacji w programie Mój Prąd 4.0, która może wynieść nawet 20.500 zł.

Zalety net-bilingu dla prosumenta:

zwrot środków z depozytu prosumenckiego, jeśli nie zostaną wydane za pobór energii po upływie 12 miesięcy

­długi okres rozliczeniowy – możliwość wykorzystania zgromadzonych środków przez 12 miesięcy

­aktywny udział w rynku energetycznym

realny wpływ na wartość odsprzedanej energii – dzięki wysokiej autokonsumpcji i wykorzystaniu magazynów energii (po 1 lipca 2024 roku)

brak podatku PIT i VAT na energię odsprzedaną

niższy koszt inwestycji – instalacja nieprzewymiarowana

Net-billing zrównoważony rozwój OZE

Nowy system rozliczeń prosumentów – net-billing ­– to szansa na dalszy, ale tym razem zrównoważony rozwój OZE. Zmiana ta pozwala na zwiększenie udziału zielonego prądu w miksie energetycznym nie narażając sieci energetycznej na niebezpieczne przeciążenia. Zmianę sposobu rozliczeń wymusił fakt, że nasza infrastruktura energetyczna nie jest przystosowana do tak dużego przyrostu mocy fotowoltaicznych. Urynkowienie systemu rozliczeń prosumentów sprawi, że OZE nadal będzie sukcesywnie się rozwijać – nie tylko poprzez mikroinstalacje, ale także poprzez farmy fotowoltaiczne oraz inne urządzenia np. grzewcze – pompy ciepła – bazujących na OZE. Pamiętajmy, że net-billing to nowy system rozliczeń prosumentów, który nie zmniejsza opłacalności fotowoltaiki na przestrzeni kolejnych 30. lat. Tym bardziej, że ceny energii wytwarzanej konwencjonalnie – ze spalanie węgla – są coraz wyższe. Nie zapominajmy, że ustawa o OZE będzie jeszcze ewaluować do wariantu najkorzystniejszego dla prosumenta. Przypominamy, że w planach jest, aby prosument za jakiś czas sam decydował komu odsprzedawać swoja czystą energię (sąsiadom, rodzinie). Zastosowanie net-billingu, to szansa na zrównoważony rozwój OZE przy zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego.

Co warto przeczytać

Autor: Synergio
28 marca 2022

MÓJ PRĄD 4.0 na nowych zasadach

Poznaliśmy szczegóły kolejnej edycji dofinansowań do fotowoltaiki. Prawdopodobnie, już 15 kwietnia 2022 roku wystartuje, długo wyczekiwany program Mój Prąd 4.0, wspierający rozwój bezpiecznej energetyki rozproszonej. Nowi prosumenci będą mogli otrzymać dotację nie tylko na fotowoltaikę, ale również na urządzenia wspierające autokonsumpcję „zielonego prądu”, czyli te magazynujące energię.

Czytaj dalej

Działania PRO-Natura


W 2017 roku huragan stulecia zniszczył w Polsce 70 tysięcy hektarów lasu. Najbardziej ucierpiały lasy w rejonie Torunia. Całkowitemu zniszczeniu uległy tam drzewostany na powierzchni 18 tysięcy hektarów.

Odpowiedzialność i nasz cel

Blisko 200 000 drzew już rośnie dzięki Wam.
Dziękujemy.


Czysta energia wpływa na środowisko.
Każda sprzedaż produktu lub usługi od SYNERGIO S.A. to procent przekazany na sadzenie.
Przekazujemy na ten szczytny cel część dochodów firmy.

Dołącz do zielonej rewolucji!
Zasadźmy razem MILION drzew!

STWÓRZMY ZIELONE PŁUCA POLSKI

Zamów rozmowę

Dowiedz się więcej

Wypełnij formularz - oddzwonimy w 28 sekund!

Nasi konsultanci pracują od pon. do pt. w godzinach 9:00-17:00
Możesz też zostawić imię i numer telefonu - oddzwonimy!

  Zamawiam rozmowę

  Zamów rozmowę

  Rozpocznij chat?

  Rozpocznij chat


  Wyślij email

  Jeśli nie masz czasu na rozmowę, napisz maila!

  Napisz wiadomość