z energią w przyszłość

Blog

Autor: admin_sy
2 sierpnia 2020

Panele fotowoltaiczne – montaż. Na co zwrócić uwagę?

Panele fotowoltaiczne mają wiele zalet, co z pewnością sprzyja ich rosnącej popularności. Bezobsługowość, trwałość, a przede wszystkim całkowicie czysta i darmowa energia elektryczna, to cechy, które zachęcają coraz większą liczbę osób do montażu paneli fotowoltaicznych we własnym domu. Przy planowaniu instalacji warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych czynników, które pozwolą dobrać instalację odpowiednią dla naszych potrzeb i możliwie najefektywniej wykorzystać jej możliwości.

Jak ustalić wielkość instalacji?

Pierwszym krokiem jest oszacowanie mocy, jaką chcemy uzyskać z instalacji fotowoltaicznej. Przyjmuje się, że przy dzisiejszej technologii na 1 kW mocy potrzeba ok. 6-7 m2 powierzchni paneli, a zatem dość dużo. Kiedyś wydajność paneli była mniejsza niż obecnie, potrzebna była więc jeszcze większa powierzchnia. W dalszym ciągu jednak potrzebujemy dość dużo miejsca, by instalacja mogła zasilić przeciętne gospodarstwo domowe, przyjmując, że statystyczna rodzina 2+2 rocznie zużywa ok. 3-4 MWh energii elektrycznej. Poprawnie wykonana instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 kW jest w stanie dostarczyć w ciągu roku ok. 1 MWh energii.

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Z tego właśnie powodu najczęstszym miejscem montażu paneli fotowoltaicznych jest dach domu lub któregoś z budynków gospodarczych. Dach zapewnia odpowiednią ilość przestrzeni, poza tym z reguły nie jest zasłaniany przez inne, wyższe obiekty. Warto o tym pamiętać, jeżeli decydujemy się na montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie, aby właśnie wybierać miejsca niezacienione przez pobliskie elementy krajobrazu. Niemniej jednak najczęściej wybieramy właśnie dachy – takie miejsce jest najmniej inwazyjne, a także zapewnia odpowiednią przestrzeń i nasłonecznienie.

Jakie warunki powinien spełniać dach, na którym zamontujemy panele?

Oczywiście decydując się na panele słoneczne na dachu, należy pamiętać, by wybrać poprawne miejsce na ich montaż. Przede wszystkim w Polsce, jako że znajdujemy się na półkuli północnej, panele powinny być zwrócone w kierunku południowym. W niektórych przypadkach często wybiera się również kierunki wschód-zachód. Kolejną kwestią jest poziom nachylenia paneli fotowoltaicznych, który powinien wynosić ok. 35o względem ziemi. Przy kierunkach wschodnio-zachodnich wartość ta może się wahać od 25 o do nawet 55 o, co zapewnia najlepszy zysk energetyczny ze światła słonecznego. Istnieją oczywiście trakery do sterowania panelami fotowoltaicznymi, by zapewnić jak najlepsze ich ustawienie względem słońca, jednak ich cena, a także koszty eksploatacji wydatnie podnoszą koszt samej instalacji, co sprawia, że na potrzeby domowego zasilania ich stosowanie jest zupełnie nieopłacalne.

Należy pamiętać również o tym, by na panele słoneczne nie padał cień pobliskich drzew, czy też konstrukcji obecnych na dachu, jak komin, czy lukarny. Nawet minimalne zacienienie potrafi znacznie obniżyć efektywność instalacji, a co za tym idzie, ilość pozyskiwanej energii będzie niższa.

Jak zapewnić odpowiednią wentylację paneli słonecznych?

Panele pochłaniają energię słoneczną, jednak same od tej energii silnie się nagrzewają. Przepływ prądu przez instalację także ma wpływ na wzrost temperatury. Z kolei wyższa temperatura ogniw obniża ich sprawność i tak moc szczytową paneli ocenia się przy temperaturze 25oC, jednak latem pod wpływem światła słonecznego ich temperatura może przekraczać nawet 50oC. To sprawia, że panele mogą produkować w tym czasie o ponad 10% mniej energii, niż w optymalnych warunkach. Należy o tym pamiętać i zadbać o właściwą wentylację paneli, by powietrze wokół nich mogło swobodnie przepływać i chłodzić naszą instalację. Wystarczy zainstalować panele tak, by przestrzeń między nimi, a powierzchnią, na której są umieszczone, wynosiła co najmniej 10 cm.

Działania PRO-Natura


W 2017 roku huragan stulecia zniszczył w Polsce 70 tysięcy hektarów lasu. Najbardziej ucierpiały lasy w rejonie Torunia. Całkowitemu zniszczeniu uległy tam drzewostany na powierzchni 18 tysięcy hektarów.

Odpowiedzialność i nasz cel

Blisko 200 000 drzew już rośnie dzięki Wam.
Dziękujemy.


Czysta energia wpływa na środowisko.
Każda sprzedaż produktu lub usługi od SYNERGIO S.A. to procent przekazany na sadzenie.
Przekazujemy na ten szczytny cel część dochodów firmy.

Dołącz do zielonej rewolucji!
Zasadźmy razem MILION drzew!

STWÓRZMY ZIELONE PŁUCA POLSKI

Zamów rozmowę

Dowiedz się więcej

Wypełnij formularz - oddzwonimy w 28 sekund!

Nasi konsultanci pracują od pon. do pt. w godzinach 9:00-17:00
Możesz też zostawić imię i numer telefonu - oddzwonimy!

  Zamawiam rozmowę

  Zamów rozmowę

  Rozpocznij chat?

  Rozpocznij chat


  Wyślij email

  Jeśli nie masz czasu na rozmowę, napisz maila!

  Napisz wiadomość