z energią w przyszłość

Blog

Autor: Synergio
24 stycznia 2022

Przyszłość fototowoltaiki w Polsce – nowe regulacje, kto przetrwa?

Zmiany przepisów w branży fotowoltaicznej w 2022 roku spędzają sen z powiek wielu osobom, które planują czerpać prąd z własnej instalacji PV. Najbardziej przerażające jest widmo zamiany net-meteringu na net-billing, co oznacza, że właściciel będzie odkupował nadwyżkę prądu z sieci po cenie detalicznej, nawet dwukrotnie wyższej.

Kluczowe pytanie brzmi jednak, czy nowe regulacje oznaczają, że montaż paneli fotowoltaicznych przestanie być opłacalny? Wszystkiego dowiesz się z artykułu!

Jakie są nowe regulacje w fotowoltaice w 2022 roku?

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę 29 października 2021 roku, która zakłada, że od kwietnia 2022 roku wejdą nowe regulacje z zakresu fotowoltaiki.

Dotychczas właściciel własnej instalacji fotowoltaicznej oddawał nadwyżkę energii elektrycznej do sieci. W razie zapotrzebowania mógł swobodnie ją odebrać w 80%, nie obciążając przy tym własnego budżetu. Taki system rozliczenia nazywa się net-metering i z pewnością stanowi jedno z najbardziej opłacalnych rozwiązań.

Prosumenci montujący instalację fotowoltaiczną po 1 kwietnia 2022 roku muszą jednak się liczyć z zauważalnymi zmianami – będą rozliczani na zasadzie net-billingu. Oznacza to obowiązek sprzedawania nadwyżki energii do sieci po cenach hurtowych, a jej odbiór już po cenach detalicznych, nawet dwukrotnie wyższych, które obejmują też opłaty dla operatora.

Zmiany dotyczą zatem prosumentów decydujących się na montaż instalacji po 1 kwietnia 2022 roku. Koniec systemu opustów nie oznacza jednak, że fotowoltaika stanie się nieopłacalna, o czym powiemy w dalszej części wpisu.

Kogo nie dotkną nowe regulacje w fotowoltaice?

Chcesz uniknąć niekorzystnego net-billingu, czyli odbioru nadwyżek prądu w cenie detalicznej? Najlepszym rozwiązaniem jest montaż paneli fotowoltaicznych oraz przyłączenie mikroinstalacji do sieci do 31 marca 2022 roku oraz wysłanie zgłoszenia do zakładu energetycznego – wówczas zostaniesz przy systemie opustów przez 15 lat. Osoby, które zdecydują się na instalację fotowoltaiczną po 1 kwietnia 2022 roku, niestety zaczną korzystać z nowego systemu net-billingu.

Zmiany w fotowoltaice nie dotkną też właścicieli instalacji PV, którzy już teraz mają własne mikroinstalacje i czerpią darmową energię ze słońca. Oni również jeszcze przez 15 lat będą czerpać pełnymi garściami z systemu odpustów, net-meteringu.

Nowe regulacje w branży fotowoltaicznej – co jest przyczyną?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzasadnia zmiany w regulacjach tym, że podyktowały je wymogi europejskiego prawa. Według nich prosumenci powinny również mieć udział w kosztach dystrybucyjnych, a w Polsce właściciele instalacji PV nadal korzystają z metod net-meteringowych.

Konieczność dostosowania się do Unii to jedno, ale drugi powód dotyczy już polskich operatorów sieci energetycznych. Otóż sprzedawcy energii twierdzą, że potrącenia 20% lub 30% z odbieranych nadwyżek energii, które otrzymują od właścicieli instalacji PV, nie wystarczą na pokrycie kosztów, a system opustów generuje dla nich straty.

Pełnomocnik do spraw OZE, Ireneusz Zyska stwierdził: Jeśli pozostaniemy na obecnych warunkach, a w perspektywie roku możemy mieć około 300 tys. kolejnych prosumentów, a może więcej, to wygenerujemy ogromne straty po stronie spółek energetycznych. Sugeruje, że system opustów opłacalny dla prosumentów, obciąża budżet spółek energetycznych.

W jaki sposób ograniczyć straty związane z nowymi regulacjami?

Chociaż powyższe informacje mogą nie napawać optymizmem, fotowoltaika będzie opłacalna nawet po 1 kwietnia 2022 roku. Oczywiście nowe regulacje wpłyną na rynek, bo wydłużą czas zwrotu inwestycji średnio o 2-4 lata, ale mimo wszystko panele fotowoltaiczne nadal zostaną efektywnym i wydajnym źródłem energii dla osób indywidualnych i przedsiębiorców.

Korzystanie z darmowego prądu ze słońca przez ponad 20 lat, uniezależnienie się od zakładu energetycznego i nieustannych podwyżek cen prądu, wysokie dotacje oraz ulgi podatkowe… to tylko ułamek zalet fotowoltaiki w Polsce.

No dobrze, ale w jaki sposób jeszcze bardziej zoptymalizować wydatki związane z fotowoltaiką po 1 kwietnia? Pierwsze rozwiązanie to zwiększenie autokonsumpcji energii, czyli połączenie ze sobą fotowoltaiki i pomp ciepła, które staną się praktycznie darmowym źródłem wody użytkowej. Wówczas oszczędzisz nie tylko na energii elektrycznej, ale i ogrzewaniu domu oraz wodzie użytkowej.

Drugie rozwiązanie to zakup pojemnych akumulatorów do przechowywania energii. To tak zwane magazyny energii, które sprawiają, że prąd trafia nie do zakładu energetycznego, a zostaje u Ciebie, kumulowany w baterii.

Trzecia kwestia dotyczy dofinansowań – jeśli skorzystasz z usług dobrej firmy fotowoltaicznej, fachowcy pomogą Ci uzyskać wysokie dofinansowania (nie tylko w postaci programu „Mój Prąd”), skutecznie i bezbłędnie zoptymalizują Twoje wydatki. Dzięki temu oszczędzisz nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Jest jeszcze jedna dobra informacja – na regulacjach zyskają mieszkańcy bloków. W nowych przepisach dokładnie zdefiniowano określenie „prosumenta zbiorowego”, podkreślając, że mieszkańcy budynków wielolokalowych będą mogli korzystać ze wspólnych instalacji fotowoltaicznych, co znacznie obniży wydatki związane z montażem paneli.

Łatwo zatem zauważyć, że nie taki wilk straszny, jak go malują, a nowe regulacje nie zwiastują końca fotowoltaiki, a w dwóch przypadkach otwierają nowe możliwości – dla mieszkańców bloków oraz dla osób, które zastanawiały się nad montażem własnego magazynu energii.

Działania PRO-Natura


W 2017 roku huragan stulecia zniszczył w Polsce 70 tysięcy hektarów lasu. Najbardziej ucierpiały lasy w rejonie Torunia. Całkowitemu zniszczeniu uległy tam drzewostany na powierzchni 18 tysięcy hektarów.

Odpowiedzialność i nasz cel

Blisko 200 000 drzew już rośnie dzięki Wam.
Dziękujemy.


Czysta energia wpływa na środowisko.
Każda sprzedaż produktu lub usługi od SYNERGIO S.A. to procent przekazany na sadzenie.
Przekazujemy na ten szczytny cel część dochodów firmy.

Dołącz do zielonej rewolucji!
Zasadźmy razem MILION drzew!

STWÓRZMY ZIELONE PŁUCA POLSKI

Zamów rozmowę

Dowiedz się więcej

Wypełnij formularz - oddzwonimy w 28 sekund!

Nasi konsultanci pracują od pon. do pt. w godzinach 9:00-17:00
Możesz też zostawić imię i numer telefonu - oddzwonimy!

  Zamawiam rozmowę

  Zamów rozmowę

  Rozpocznij chat?

  Rozpocznij chat


  Wyślij email

  Jeśli nie masz czasu na rozmowę, napisz maila!

  Napisz wiadomość