z energią w przyszłość

Blog

Autor: Synergio
30 września 2021

Samodzielny montaż fotowoltaiki, czy warto?

Zestaw fotowoltaiki – zrób to sam.

Rynek mocy mikrofotowoltaiki przyrasta w dynamicznym tempie. Polacy dostrzegają korzyści finansowe płynące z zielonej energii. W dłuższej perspektywie znaczenie dla inwestora ma bezpieczeństwo energetyczne. Do własnej instalacji PV przekonują go zwłaszcza stale rosnące ceny energii produkowanej konwencjonalnie, ale i aspekty środowiskowe związane z poprawą jakości powietrza. Wielu z potencjalnych użytkowników instalacji zastanawia się jak dodatkowo obniżyć koszty własnej elektrowni słonecznej? Czy można wykonać ją samemu? Zdecydowanie tak. Jeśli posiadasz umiejętności techniczne sam możesz wykonać instalację na dachu lub gruncie. Dzięki własnemu zaangażowaniu możesz obniżyć koszt inwestycji nawet o 20-30%. Ważne, aby projekt Twojej instalacji był przygotowany przez profesjonalistę. Już niebawem eksperci Synergio wykonają dla Ciebie rzetelny projekt, który sam zrealizujesz. Zestaw DIY ze wskazówkami dotyczącymi prawidłowego montażu już niedługo w sprzedaży.

Trzy ważne etapy

Samodzielny montaż mikroinstalacji PV na gruncie lub dachu jest możliwy również pod względem prawnym, nie ma żadnych ograniczeń w tym względzie. Jeśli więc posiadasz potrzebne umiejętności i narzędzia bez problemu możesz zmontować gotowy zestaw instalacji – o określonej mocy  –  na swojej nieruchomości. Aby własnoręcznie zbudować mikroinstalację PV dla swoich potrzeb musisz być przygotowany na zmierzenie się z 3 etapami jej budowy. Są to zaprojektowanie instalacji – tu wesprą Cię eksperci SYNERGIO, którzy przygotują projekt odpowiadający Twoim potrzebom energetycznym i możliwościom finansowym – czeka Cię również jej montaż oraz podłączenie, którym zajmą się specjaliści. Montażu możesz dokonać sam, ale połączenie już wykonanej instalacji musi dokonać – zgodnie z prawem – elektryk posiadający odpowiednie uprawnienia SEP D+E do 1 kV.

Fotowoltaika, czyli zrób to sam

Samodzielnie montując instalację fotowoltaiczną należy wziąć pod uwagę wiele kwestii technicznych, a przede wszystkim zwrócić uwagę na bezpieczeństwo własne i budynku. Przed rozpoczęciem instalacji należy podjąć wiele ważnych decyzji, które będą miały wpływ na koszt instalacji i jej bezpieczeństwo oraz przede wszystkim efektywność. Po pierwsze trzeba wybrać miejsce montażu: grunt, czy dach. Miejsce to powinno wyróżniać się brakiem zaciemnienia, które może zakłócić maksymalną produkcje energii. Ważne, aby mikroinstalacja była zwrócona w kierunku południowym pod kątem nachylenia 35-40 stopni. Następnie należy wybrać zestaw do samodzielnego montażu, który będzie pasował do konstrukcji dachu i jego pokrycia. Warto upewnić się czy konstrukcja dachu jest przygotowana na utrzymanie obciążenia sięgającego kilkuset kilogramów. Montując samodzielnie zestaw instalacji trzeba postępować zgodnie z instrukcją. W niej znajdują się szczegółowe informacje o zachowaniu odstępów wentylacyjnych pomiędzy modułami oraz modułami a dachem. Odstęp potrzebny jest również od krawędzi dachu, aby wiatr nie poderwał konstrukcji. Podczas prac na wysokościach trzeba zachować szczególną ostrożność i zastosować system zabezpieczeń w postaci szelek i lin asekuracyjnych. Obowiązkowo należy również pamiętać o zasłonięciu modułów podczas ich montażu, aby uniknąć porażenia prądem. 

Samodzielny montaż to oszczędność 

Koszt zestawu instalacji do samodzielnego zestawu na pewno będzie niższy od instalacji wykonanej przez profesjonalnych monterów. Jednak jego koszt uzależniony jest również od kilku czynników. Na ostateczna cenę Twojej instalacji wpływ będą mieć decyzje, które podejmiesz. Dotyczyć one będą głównie miejsca montażu, bowiem koszt stelaży dla fotowoltaiki na gruncie jest wyższy niż w przypadku standardowego zestawu montowanego na dachu. O kosztach inwestycji zdecyduje również wybór samego urządzenia – paneli i inwertera. Znaczenie ma tu typ i marka podzespołów – instalacje oparte np. na modułach polikrystalicznych będą tańsze od tych monokrystalicznych, ale zajmować będą więcej miejsca na dachu. Różnica w końcowej cenie wynika także z  samych parametrów urządzeń. Przykładowo inwerter z funkcją komunikacji wifi będzie droższy od standardowego falownika. Wpływ na koszty ma również marka urządzeń, te znane bardziej cenione kosztują więcej. Warto zastanowić się również nad wysokością podatku. Posiadając w ofercie SYNERGIO produkt – zestaw fotowoltaiki zrób to sam – świadczymy również usługę projektowania, pomocy technicznej oraz przygotowania dokumentacji do OSD, więc możemy naliczyć podatek Vat w wysokości 8%, nie 23%. A jeśli mówimy o kosztach całkowitych. Dla porównania za zestaw fotowoltaiczny do samodzielnego montażu 5 kW, w zależności od wyboru podzespołów, zapłacimy za 1kW nie więcej niż 3000 zł, czyli około 15.000-18.000 zł. Dla porównania koszt kompletnej usługi uwzględniającej montaż oraz wsparcie zakresie uzyskania dofinansowania, czy zgłoszenia fotowoltaiki do OSD to wydatek rzędu ok. 21.000 – 27.000 zł. Własnoręcznie montując instalację możesz oszczędzić od ok. 6.000 do 9.000 zł.

Elementy zestawu do samodzielnego montażu

Zanim podejmiemy decyzję o samodzielnym montażu instalacji fotowoltaicznej warto zorientować się z jakich elementów będzie się on składał. I jakich podzespołów nie powinno w nim zabraknąć. Wcześniej należy upewnić się, czy posiadasz wszystkie niezbędne narzędzia do jej wykonania. Kompletny zestaw fotowoltaiczny do samodzielnego montażu powinien zawierać elementy:

 • panele fotowoltaiczne, których liczba będzie odpowiadać zapotrzebowaniu energetycznemu
 • inwerter dostosowany do typu – 1 lub 3-fazowa­ – i mocy instalacji
 • zestaw zabezpieczeń AC – ogranicznik przepięć, wyłącznik różnicowoprądowy, wyłącznik nadprądowy i DC – ogranicznik przepięć
 • przewody instalacyjne, solarne i uziemiające
 • konektory MC4,
 • system montażowy – śruby, klemy, szyny, łączniki, których rodzaj powinien być dopasowany do miejsca montażu
 • osłony na przewody
 • kompletny uziom

Wszystkie podzespoły powinny być skompletowane tak, by pasowały do siebie oraz by jak najlepiej odpowiadały docelowemu miejscu montażu. Tylko taki układ może zagwarantować wydajną i bezawaryjną pracę systemu. Poszukując zestawu fotowoltaicznego do samodzielnego montażu należy wybierać takie oferty, które zapewnią projekt instalacji dopasowany do indywidualnych potrzeb. Warto wówczas wesprzeć się wiedzą techniczną i merytorycznymi wskazówkami ekspertów SYNERGIO w zakresie dobru elementów instalacji.

Samodzielny montaż z dotacji Mój Prąd

Chcąc samodzielnie wykonać instalację warto wiedzieć, że jej posiadanie upoważnia jej właściciela do sięgnięcia po środki publiczne by sfinansować cześć jej kosztów. Od 2019 r. możliwe jest uzyskanie dofinansowania również dla fotowoltaiki „zrób to sam”. Zgodnie z zasadami programu wraz z dokumentami należy złożyć oświadczenie o samodzielnym montażu instalacji. Środki można również uzyskać w programie Czyste Powietrze na ten sam cel. Trzeba jednak pamiętać, że gdy samodzielnie realizujemy prace montażowe nie stanowią one kosztu kwalifikowanego. Montaż – praca własna tzw. robocizna  nie stanowi części dofinasowania, jednak z pewnością uzyskamy zwrot kosztów poniesionych na zakup całego zestawu naszej instalacji.

Własnoręczny montaż instalacji od Synergio

Chcesz obniżyć koszty własnej instalacji fotowoltaicznej? Wykonaj ją sam według projektu przygotowanego przez specjalistów SYNERGIO. Już niedługo dzięki doskonałemu projektowi instalacji przygotowanemu przez ekspertów SYNERGIO sam ją zamontujesz i będziesz mógł cieszyć się bezemisyjną zieloną energią. Projekt będzie uwzględniał wszystkie potrzeby Twojego domu i wiele wskazówek dotyczących własnoręcznego montażu. Będą to zestawy o różnych konfiguracjach i różnym zakresie mocy dostosowane do potrzeb użytkowników i ich możliwości finansowych.  Zestaw DIY  –  wykonaj własną instalację sam – już niebawem w sprzedaży.

Zapytaj o ofertę zestawu fotowoltaiki – zrób to sam – już dziś! Zadzwoń i dowiedz się więcej 600 220 096

Działania PRO-Natura


W 2017 roku huragan stulecia zniszczył w Polsce 70 tysięcy hektarów lasu. Najbardziej ucierpiały lasy w rejonie Torunia. Całkowitemu zniszczeniu uległy tam drzewostany na powierzchni 18 tysięcy hektarów.

Odpowiedzialność i nasz cel

Blisko 200 000 drzew już rośnie dzięki Wam.
Dziękujemy.


Czysta energia wpływa na środowisko.
Każda sprzedaż produktu lub usługi od SYNERGIO S.A. to procent przekazany na sadzenie.
Przekazujemy na ten szczytny cel część dochodów firmy.

Dołącz do zielonej rewolucji!
Zasadźmy razem MILION drzew!

STWÓRZMY ZIELONE PŁUCA POLSKI

Zamów rozmowę

Wypełnij formularz - oddzwonimy

Nasi konsultanci pracują od pon. do pt. w godzinach 9:00-17:00
Możesz też zostawić imię i numer telefonu - oddzwonimy!

  Zamawiam rozmowę

  Zamów rozmowę

  Rozpocznij chat?

  Rozpocznij chat


  Wyślij email

  Jeśli nie masz czasu na rozmowę, napisz maila!

  Napisz wiadomość