1 października 2021
Ulga czy premia termomodernizacyjna
Ulga termomodernizacyjna
Podatnicy będący właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych, którzy wykonają termomodernizację budynku mogą skorzystać z ulgi podatkowej. Obowiązuje ona od 1 stycznia 2019 roku i jest kolejną zachętą finansową do wymiany źródła ciepła na rozwiązanie bezemisyjne.
W jej ramach można przez 3 lata odliczyć od dochodu nawet 53 000 zł (limit ten dotyczy każdego podatnika, tak więc małżeństwa mogą skorzystać z ulgi do kwoty 106 000 zł). Jakie działania termomodernizacyjne obejmuje ulga? Na liście kosztów kwalifikowanych znalazły się
- zakup i montaż:
- instalacji fotowoltaicznej,
- pompy ciepła,
- kolektorów słonecznych oraz koszty demontażu źródła ciepła na paliwo stałe.
Przypominamy, że ulga termomodernizacyjna dotyczy tylko budynków już istniejących.
Premia termomodernizacyjna od banku
Premia termomodernizacyjna to instrument wdrożony przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Refunduje ona w części kosztów poniesionych na termomodernizację budynków. Może ona obejmować modernizację systemu grzewczego i wentylacyjnego, ocieplenie, likwidację mostków termicznych oraz wymianę okien lub drzwi, jak i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Ten rodzaj dofinansowania adresowany jest do:
- osób fizycznych (w tym właścicieli domów jednorodzinnych)
- wspólnot mieszkaniowych
- towarzystwa budownictwa społecznego
- jednostki samorządu terytorialnego
- osób prawnych (spółdzielni mieszkaniowych i spółek prawa handlowego)
Co ważne z premii skorzystać można jedynie w przypadku zaciągnięcia kredytu na zrealizowanie inwestycji – udzielają go banki:
BNP Paribas Bank Polska S.A., Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Pocztowy S.A. Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. oraz Krakowski Bank Spółdzielczy.
Jeśli inwestor sfinansuje ją z własnych środków, to nie otrzyma premii bankowej. Premia termomodernizacyjna wynosić może:
- 16% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego
- 21% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego wraz z montażem mikroinstalacji i pompy ciepła.