16 lipca 2020
Wspólnota mieszkaniowa a fotowoltaika – program Słoneczne Dachy
Bardzo często znaleźć można artykuły opisujące instalacje fotowoltaiczne dla pojedynczych gospodarstw domowych, rolników wykorzystujących energię słoneczną przy produkcji (sadownictwo, warzywnictwo, chłodnie, hodowla zwierząt), czy nawet małych elektrownie słoneczne na większych obszarach (2 ha lub więcej). Natomiast niewiele mówi się o instalacjach dla wspólnot mieszkaniowych. Właściwie jest to temat obcy większości osób, które zetknęły się z zagadnieniem instalacji fotowoltaicznych. A już powstały programy, mające na celu wprowadzenie do grona prosumentów również spółdzielni mieszkaniowych.
Panele fotowoltaiczne na dachach budownictwa wielorodzinnego są w stanie wygenerować ilość prądu, zaspokajającą potrzeby gospodarstw domowych i pozwalają na znaczne oszczędności w skali roku. Elektrownia słoneczna na dachach budynków wspólnoty pozwala np. na oświetlenie klatek schodowych, terenów zewnętrznych, parkingów itp. A nadwyżki wyprodukowanej energii przekazywane są do sieci operatora.
Program Słoneczne Dachy – czym jest?
Słoneczne Dachy to program dofinansowania inwestycji w instalacje solarne. Realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warto przypomnieć, że z inicjatywy Narodowego Funduszu prowadzony jest już program Mój Prąd, zajmujący się dofinansowaniami instalacji w domach jednorodzinnych. Ten z kolei zajmuje się inwestycjami w fotowoltaikę w obrębie wspólnot mieszkaniowych. Jako pierwsze o dofinansowanie fotowoltaiczne w ramach programu może starać się województwo wielkopolskie. Od tego, jakie wyniki zostaną uzyskane w tym województwie, zależeć będzie rozszerzanie programu na pozostałe części kraju. Pieniądze uzyskane z programu mogą zostać przeznaczone nie tylko na montaż modułów, ale również na modernizację energetyczną budynków wspólnoty, instalacje kolektorów słonecznych i pomp ciepła. Dofinansowanie inwestycji w fotowoltaikę przyznawane jest w woj. wielkopolskim w formie pożyczki na okres 10 lat, mogącej pokryć nawet 100% kosztów kwalifikowanych, przy czym pożyczka może być częściowo umorzona od 10-15%.
Pierwsza elektrownia słoneczna w budownictwie wielorodzinnym powstała we Wrocławiu już w 2016 roku, finansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Energia generowana z modułów fotowoltaicznych jest zużywana na potrzeby części wspólnych budynku (w tym oświetlenie klatki schodowej i obsługa windy). Również spółdzielnia „Pszczelna” ze Szczecina już w 2017 roku poszła z duchem czasu, instalując ogniwa fotowoltaiczne, pobierające energię na potrzeby wind, klatek, terenów zewnętrznych i parkingu podziemnego. Inwestycję dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.