z energią w przyszłość

Blog

Autor: admin_sy
16 lipca 2020

Wspólnota mieszkaniowa a fotowoltaika – program Słoneczne Dachy

Bardzo często znaleźć można artykuły opisujące instalacje fotowoltaiczne dla pojedynczych gospodarstw domowych, rolników wykorzystujących energię słoneczną przy produkcji (sadownictwo, warzywnictwo, chłodnie, hodowla zwierząt), czy nawet małych elektrownie słoneczne na większych obszarach (2 ha lub więcej). Natomiast niewiele mówi się o instalacjach dla wspólnot mieszkaniowych. Właściwie jest to temat obcy większości osób, które zetknęły się z zagadnieniem instalacji fotowoltaicznych. A już powstały programy, mające na celu wprowadzenie do grona prosumentów również spółdzielni mieszkaniowych.

Panele fotowoltaiczne na dachach budownictwa wielorodzinnego są w stanie wygenerować ilość prądu, zaspokajającą potrzeby gospodarstw domowych i pozwalają na znaczne oszczędności w skali roku. Elektrownia słoneczna na dachach budynków wspólnoty pozwala np. na oświetlenie klatek schodowych, terenów zewnętrznych, parkingów itp. A nadwyżki wyprodukowanej energii przekazywane są do sieci operatora.

Program Słoneczne Dachy – czym jest?

Słoneczne Dachy to program dofinansowania inwestycji w instalacje solarne. Realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warto przypomnieć, że z inicjatywy Narodowego Funduszu prowadzony jest już program Mój Prąd, zajmujący się dofinansowaniami instalacji w domach jednorodzinnych. Ten z kolei zajmuje się inwestycjami w fotowoltaikę w obrębie wspólnot mieszkaniowych. Jako pierwsze o dofinansowanie fotowoltaiczne w ramach programu może starać się województwo wielkopolskie. Od tego, jakie wyniki zostaną uzyskane w tym województwie, zależeć będzie rozszerzanie programu na pozostałe części kraju. Pieniądze uzyskane z programu mogą zostać przeznaczone nie tylko na montaż modułów, ale również na modernizację energetyczną budynków wspólnoty, instalacje kolektorów słonecznych i pomp ciepła. Dofinansowanie inwestycji w fotowoltaikę przyznawane jest w woj. wielkopolskim w formie pożyczki na okres 10 lat, mogącej pokryć nawet 100% kosztów kwalifikowanych, przy czym pożyczka może być częściowo umorzona od 10-15%.

Pierwsza elektrownia słoneczna w budownictwie wielorodzinnym powstała we Wrocławiu już w 2016 roku, finansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Energia generowana z modułów fotowoltaicznych jest zużywana na potrzeby części wspólnych budynku (w tym oświetlenie klatki schodowej i obsługa windy). Również spółdzielnia „Pszczelna” ze Szczecina już w 2017 roku poszła z duchem czasu, instalując ogniwa fotowoltaiczne, pobierające energię na potrzeby wind, klatek, terenów zewnętrznych i parkingu podziemnego. Inwestycję dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Działania PRO-Natura


W 2017 roku huragan stulecia zniszczył w Polsce 70 tysięcy hektarów lasu. Najbardziej ucierpiały lasy w rejonie Torunia. Całkowitemu zniszczeniu uległy tam drzewostany na powierzchni 18 tysięcy hektarów.

Odpowiedzialność i nasz cel

Blisko 200 000 drzew już rośnie dzięki Wam.
Dziękujemy.


Czysta energia wpływa na środowisko.
Każda sprzedaż produktu lub usługi od SYNERGIO S.A. to procent przekazany na sadzenie.
Przekazujemy na ten szczytny cel część dochodów firmy.

Dołącz do zielonej rewolucji!
Zasadźmy razem MILION drzew!

STWÓRZMY ZIELONE PŁUCA POLSKI

Zamów rozmowę

Wypełnij formularz - oddzwonimy

Nasi konsultanci pracują od pon. do pt. w godzinach 9:00-17:00
Możesz też zostawić imię i numer telefonu - oddzwonimy!

  Zamawiam rozmowę

  Zamów rozmowę

  Rozpocznij chat?

  Rozpocznij chat


  Wyślij email

  Jeśli nie masz czasu na rozmowę, napisz maila!

  Napisz wiadomość