z energią w przyszłość

Blog

Autor: Synergio
14 października 2021

Zmiany rozliczeń i cen – dlaczego warto rozważyć fotowoltaikę i ewentualnie magazyn energii w przypadku większego zapotrzebowania?

W mediach ogólnych i branżowych głośno jest o zmianach związanych z rozliczeniami energii pochodzącej z fotowoltaiki. Te dotkną przede wszystkich osób, które dopiero planują założenie instalacji OZE. W jaki sposób odbywało się to dotychczas i jak będzie wyglądało po wejściu w życie nowych regulacji? Jak odbije się to na użytkownikach? Co zrobić, aby dalej oszczędzać na OZE?

Zanim wskażemy jak będzie rozliczana energia z fotowoltaiki z jakimi opłatami się to wiąże, w dużym uproszczeniu pokażemy aktualny system.

Na jakich zasadach rozliczana jest energia z istniejących instalacji fotowoltaicznych?

Użytkownicy, którzy mają już instalację fotowoltaiczną rozliczają się zgodnie z dotychczas przyjętymi zasadami. Jak wygląda to w praktyce? Otóż w czasie słonecznych dni, gdy instalacja fotowoltaiczna może wygenerować odpowiednie ilości prądu, użytkownik korzysta z bieżącej energii. Jednakże wykorzystanie jej w całości jest praktycznie niemożliwe. Co dzieje się z nadmiarem prądu?

Zostaje on przesyłany do publicznego dostawcy energii elektrycznej, który funkcjonuje na danym obszarze kraju. Cała instalacja użytkownika jest bowiem podpięta do ogólnej sieci. Taki rodzaj instalacji nazywamy off-grid. W przypadku tego typu mechanizmów, nadmiar energii elektrycznej zawsze magazynuje firma energetyczna.

Z kolei podczas miesięcy ciemnych, gdy zapotrzebowanie na energię wzrasta, a produkcja jest prawie niezauważalna – dostawca oddaje pobieraną wcześniej nadwyżkę za darmo (do 80 procent wygenerowanego wcześniej stanu). Jedyna opłata, do jakiej uiszczenia zobowiązany jest użytkownik to cena samej usługi magazynowania energii.

Jak będzie wyglądało rozliczenie fotowoltaiki dla nowych użytkowników?

Od kilku lat trwają prace nad zmianą systemu rozliczania energii pochodzącej z instalacji OZE. Nadmienimy na początku, że jeżeli posiadasz już panele i rozliczasz się na zasadach dotychczasowych, to nowe regulacje Cię nie dotyczą. Natomiast osoby, które chcą użytkować energię z instalacji na obowiązujących jeszcze przepisach, muszą założyć OZE do 31.12.2021.

Co wejdzie w życie po tej dacie? Otóż – jak wynika nieoficjalnie ze stanowiska pracowników Ministerstwa Klimatu i Środowiska, polski system magazynowania energii nie jest przygotowany na takie ilości prądu, które produkują Polacy. W ten sposób trzeba było zrobić coś, aby zmienić proces jej przetrzymywania.

Od 1 stycznia 2022 roku wejdą najpewniej w życie nowe zasady rozliczania się za nadwyżkę energetyczną. I tak osoby, które produkują nadmiar prądu latem i posiadają instalację off-grid dalej będą korzystać z bieżącego zapotrzebowania i wysyłać energię do firmy działającej na danym obszarze. Różnica jest jednak taka, że za przesłany produkt otrzymają określoną kwotę. Ta niestety nie będzie korzystna – to cena hurtowa, preferencyjna dla firm energetycznych.

Co w takim razie stanie się późną jesienią i zimą? Odbiorca będzie musiał… kupić wyprodukowany wcześniej prąd. Eksperci szacują już, że nawet po dwukrotnie wyższej stawce niż ta, która dotyczyła jego sprzedaży. Zasady będą więc dużo mniej opłacalne, a osoby, które mają wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną zimą z pewnością bardzo stracą.

W jaki sposób oszczędzić na fotowoltaice, wykorzystując nowe zasady rozliczania?

Nie oznacza to, że nie masz żadnej możliwości oszczędzania na fotowoltaice, a OZE stanie się nieopłacalne. Należy jednak zmienić system rozliczania. Zamiast instalacji off-grid postaw na nowoczesny mechanizm on-grid, wyposażony w domowe magazyny energii. Przyłączone do sieci wewnętrznej akumulatory zgromadzą nadmiar prądu i oddadzą go późną jesienią czy zimą – zgodnie z Twoim zapotrzebowaniem.

Oczywiście, instalacja z przydomowym systemem magazynowania energii będzie droższa o około 30 tysięcy złotych. Jednak łatwo policzysz, że dość szybko się zwróci – szczególnie, jeżeli Twoje zapotrzebowanie na prąd zimą będzie wysokie. W takim przypadku kompletnie nieopłacalny będzie dotychczasowy system rozliczenia. Masz więc dwa wyjścia – albo założysz nową instalację do końca 2021 roku, albo przygotujesz mechanizm magazynowania energii. Wybór należy do Ciebie.

Działania PRO-Natura


W 2017 roku huragan stulecia zniszczył w Polsce 70 tysięcy hektarów lasu. Najbardziej ucierpiały lasy w rejonie Torunia. Całkowitemu zniszczeniu uległy tam drzewostany na powierzchni 18 tysięcy hektarów.

Odpowiedzialność i nasz cel

Blisko 200 000 drzew już rośnie dzięki Wam.
Dziękujemy.


Czysta energia wpływa na środowisko.
Każda sprzedaż produktu lub usługi od SYNERGIO S.A. to procent przekazany na sadzenie.
Przekazujemy na ten szczytny cel część dochodów firmy.

Dołącz do zielonej rewolucji!
Zasadźmy razem MILION drzew!

STWÓRZMY ZIELONE PŁUCA POLSKI

Zamów rozmowę

Dowiedz się więcej

Wypełnij formularz - oddzwonimy w 28 sekund!

Nasi konsultanci pracują od pon. do pt. w godzinach 9:00-17:00
Możesz też zostawić imię i numer telefonu - oddzwonimy!

  Zamawiam rozmowę

  Zamów rozmowę

  Rozpocznij chat?

  Rozpocznij chat


  Wyślij email

  Jeśli nie masz czasu na rozmowę, napisz maila!

  Napisz wiadomość