z energią w przyszłość

Blog

Autor: admin_sy
29 maja 2020

Inwerter – czym jest i do czego służy?

Każdy, kto chce założyć instalację fotowoltaiczną i szuka na jej temat informacji, z pewnością natknie się na określenie inwerter. Warto wiedzieć, co to oznacza i jakie parametry są najlepsze dla planowanej inwestycji, ponieważ jest to jeden z najważniejszych elementów całej instalacji, dzięki któremu można używać wygenerowanej przez panele energii.

Inwerter czyli falownik

Inwerter – nazywany także „falownikiem” – to specjalistyczne urządzenie, odpowiadające za transformację pozyskiwanego z instalacji prądu stałego na prąd zmienny. Mówiąc bardziej obrazowo – panele PV czerpią energię z promieni słonecznych, co pozwala im na wytwarzanie napięcia stałego. W instalacji elektrycznej gospodarstwa domowego mamy natomiast prąd naprzemienny. Inwerter służy właśnie „dopasowaniu” napięcia tak, aby odpowiednie znalazło się w gniazdkach, z których korzystamy na co dzień. Opisując ten proces bardziej technicznie, zmienia DC (prąd stały) na AC (prąd naprzemienny). Inwerter działa automatycznie w czasie rzeczywistym, dlatego prąd dostępny jest non-stop, nie różniąc niczym od tego, który w gospodarstwie domowym bez paneli dostarczany jest przez zakład energetyczny.

Nie ma jednego tylko rodzaju inwertera – istnieją dwa główne rodzaje tych urządzeń oraz dodatkowo trzeci, hybrydowy, łączący cechy obydwu. Czym się różnią pomiędzy sobą? Mówiąc pokrótce:

 • inwertery on-grid – są to falowniki, które przystosowano do współpracy z siecią energetyczną, oddają do niej nadwyżkę wytwarzanej przez panele energii;
 • inwertery off-grid/inwertery wyspowe – falowniki wyposażone w akumulatory, do których kierowana jest nadwyżka wytwarzanej energii, dzięki czemu można ją wykorzystać w razie potrzeby;
 • inwertery hybrydowe – mają możliwość współpracy zarówno z akumulatorami, jak i siecią energetyczną.

Jaka powinna być moc inwertera każdego rodzaju? Przede wszystkim dopasowana do potrzeb używającego paneli fotowoltaicznych gospodarstwa domowego, liczonej w kWp. Przed ich instalacją musi zostać określone zapotrzebowania na energię – inwerter musi mieć moc taką samą, jaka wynosi maksymalna moc elektryczna generowana przez panele. Pozwoli to czerpać optymalne korzyści z energii słonecznej i zredukować do minimum wszelkie możliwe straty.

Inwerter to nie tylko zmiana napięcia

Choć zmiana napięcia wytwarzanej energii elektrycznej to główna funkcja inwertera, na tym jednak nie kończy się lista zadań, które wykonuje. Dzięki synchronizacji pomiędzy falownikiem a panelami gromadzone są przez niego istotne informacje eksploatacyjne, czyli dane ilości wyprodukowanej energii elektrycznej (parametry elektryczne; natężenie, napięcie po stronie AC jak i DC, informacje o zdarzeniach lub błędach elektrowni), a także o ilości nadwyżek energii (w przypadku inwerterów on-grid), jaka została oddana do sieci lub zgromadzona w akumulatorach (służą do tego tzw. liczniki inteligentne opcjonalne w zakupie). Pozwoli to na precyzyjne określenie zaoszczędzonych pieniędzy, które należałoby wydać za wskazane ilości energii elektrycznej od zewnętrznego dostawcy. Warto dodać, że wiele nowoczesnych falowników można kontrolować poprzez dedykowaną im aplikację mobilną, co jest bardzo wygodne i pozwala sprawdzić status działania paneli praktycznie z każdego miejsca na świecie, gdzie tylko ma się łączność z internetem.

O ile aplikacja to rzecz opcjonalna, która przy inwerterze być może, ale nie musi, niezwykle istotny jest regulator ładowania – MPPT. Pozwala on na zwiększenie efektywności całej instalacji fotowoltaicznej, ponieważ pobiera informacje z największego punktu mocy paneli (jest to punkt przecięcia napięcia maksymalnego) i przystosowuje się do jego aktualnej wartości co pozwala na wygenerowanie 15- 20% większej ilości energii niż w przypadku falowników bez MPPT.

Jak wybrać najlepszy falownik?

Oprócz wspomnianych wcześniej cech, czyli dopasowania pod względem energetycznym oraz regulatora MPPT, powinno zwrócić się również uwagę na wysoki stopień ochrony IP falownika. Podobnie jak same panele, jest on narażony na kapryśną aurę – od zimowych mrozów poprzez deszcze i letnie upały (choć akurat te są najbardziej pożądane). Dlatego powinien mieć certyfikat IP, potwierdzający jego odporność na wilgoć, kurz, brud i inne czynniki przynoszone z powietrza.

Przed zakupem zwróć również uwagę na sprawność i zakres temperatur pracy. W obu przypadkach parametry te powinny być określone jako wysokie. Dopiero taki zakup powinien dać nam pewność wieloletniego, efektywnego korzystania z paneli fotowoltaicznych i cieszenia się z własnego prądu.

Działania PRO-Natura


W 2017 roku huragan stulecia zniszczył w Polsce 70 tysięcy hektarów lasu. Najbardziej ucierpiały lasy w rejonie Torunia. Całkowitemu zniszczeniu uległy tam drzewostany na powierzchni 18 tysięcy hektarów.

Odpowiedzialność i nasz cel

Blisko 200 000 drzew już rośnie dzięki Wam.
Dziękujemy.


Czysta energia wpływa na środowisko.
Każda sprzedaż produktu lub usługi od SYNERGIO S.A. to procent przekazany na sadzenie.
Przekazujemy na ten szczytny cel część dochodów firmy.

Dołącz do zielonej rewolucji!
Zasadźmy razem MILION drzew!

STWÓRZMY ZIELONE PŁUCA POLSKI

Zamów rozmowę

Wypełnij formularz - oddzwonimy

Nasi konsultanci pracują od pon. do pt. w godzinach 9:00-17:00
Możesz też zostawić imię i numer telefonu - oddzwonimy!

  Zamawiam rozmowę

  Zamów rozmowę

  Rozpocznij chat?

  Rozpocznij chat


  Wyślij email

  Jeśli nie masz czasu na rozmowę, napisz maila!

  Napisz wiadomość