z energią w przyszłość

Blog

Autor: Synergio
18 października 2021

Czy fotowoltaika potanieje i czy warto poczekać czy już teraz w nią inwestować?

Dynamiczny rozwój technologii fotowoltaicznej widać praktycznie na każdym kroku. Jeszcze 10 lat temu trudno było spotkać dom, który na dachu miał zamontowane charakterystyczne panele. Dzisiaj nawet większe farmy paneli nie wzbudzają już sensacji, a eksperci zadają sobie pytanie – czy technologia fotowoltaiczna jeszcze potanieje, czy to dobry moment na inwestycję w tego typu OZE?

Ceny związane z alternatywnymi źródłami energii spadają wraz z zapotrzebowaniem na takowe. Kilkanaście lat temu koszt instalacji fotowoltaicznej był tak wysoki, że nawet prężnie działające firmy określały jej koszt jako graniczący z opłacalnością.

Dzisiaj panele fotowoltaiczne to codzienność. W nowym budownictwie instalacja jest standardem, który wpisuje się już w ramy projektu.

Jak będą kształtowały się ceny fotowoltaiki w przyszłości?

Najpewniej koszty związane z fotowoltaiką będą niedługo jeszcze niższe. To ze względu na rozwój technologii instalacji paneli, samych urządzeń, zwiększania ich efektywności i coraz bardziej rozwiniętej branży. Nie oznacza to jednak, że z samą instalacją i inwestycją w tego typu mechanizm należy czekać. Dlaczego?

Otóż od przyszłego roku w Polsce diametralnie zmieni się sposób rozliczania energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych. W praktyce coraz mniej opłacalne będą mechanizmy magazynowania energii u zewnętrznych operatorów. W przypadku, gdy nie chcesz zakładać przydomowego magazynu dla nadwyżki energetycznej, zamontuj fotowoltaikę już teraz.

Kiedy lepiej poczekać z inwestycją?

W przypadku, gdy chcesz mieć jednak przydomowy magazyn energii, możesz poczekać z inwestycją w OZE. Ceny akumulatorów są na ten moment dość wysokie, a wraz z zapotrzebowaniem stawka za mechanizm magazynowy będzie spadać. Co więcej, możemy też z pewną dozą pewności określić, że w ciągu kilkunastu miesięcy technologia akumulowania przydomowej energii elektrycznej nabierze rozpędu i stanie się bardziej efektywna.

Eksperci szacują również, że w ciągu kolejnych czterech lat o 27 procent spadnie cena samych paneli fotowoltaicznych. To oznacza, że niedługo prywatne magazynowanie energii będzie bardzo opłacalne.

Wyprowadzasz się lub zmieniasz dach? Poczekaj z inwestycją!

Istnieją również inne kwestie, które powinny ograniczyć Cię w inwestowaniu w fotowoltaikę w danym momencie. Po pierwsze, instalacje są (jeszcze) nieopłacalne, jeżeli wykorzystujesz bardzo mało prądu. W takim przypadku poczekaj, aż cena mniejszych paneli będzie niższa. Z inwestycją powinieneś wstrzymać się też, gdy niedługo masz zamiar zmieniać lub remontować dach (zapłacisz za ponowny demontaż i montaż urządzeń) oraz sprzedajesz nieruchomość.

W każdym innym przypadku warto już teraz pomyśleć o inwestycji w fotowoltaikę. Oczywiście, koszt przygotowania instalacji będzie coraz niższy, jednak do tego czasu już zaczniesz oszczędzać na prądzie.

Działania PRO-Natura


W 2017 roku huragan stulecia zniszczył w Polsce 70 tysięcy hektarów lasu. Najbardziej ucierpiały lasy w rejonie Torunia. Całkowitemu zniszczeniu uległy tam drzewostany na powierzchni 18 tysięcy hektarów.

Odpowiedzialność i nasz cel

Blisko 200 000 drzew już rośnie dzięki Wam.
Dziękujemy.


Czysta energia wpływa na środowisko.
Każda sprzedaż produktu lub usługi od SYNERGIO S.A. to procent przekazany na sadzenie.
Przekazujemy na ten szczytny cel część dochodów firmy.

Dołącz do zielonej rewolucji!
Zasadźmy razem MILION drzew!

STWÓRZMY ZIELONE PŁUCA POLSKI

Zamów rozmowę

Dowiedz się więcej

Wypełnij formularz - oddzwonimy w 28 sekund!

Nasi konsultanci pracują od pon. do pt. w godzinach 9:00-17:00
Możesz też zostawić imię i numer telefonu - oddzwonimy!

  Zamawiam rozmowę

  Zamów rozmowę

  Rozpocznij chat?

  Rozpocznij chat


  Wyślij email

  Jeśli nie masz czasu na rozmowę, napisz maila!

  Napisz wiadomość