z energią w przyszłość

Blog

Autor: admin_sy
4 września 2020

Instalacja fotowoltaiczna – jak to działa?

Dostęp do energii elektrycznej jest w dzisiejszych czasach czymś absolutnie niezbędnym – to właśnie dom zasila niemal każdego urządzenie, które możemy odszukać w swoich domach, pozwalając na życie we współczesnych komfortach. Z uwagi na szeroką dostępność elektryczności, wiele osób bagatelizuje tę kwestię, nigdy nie zastanawiając się nad faktycznymi kosztami, jakie ponosi się za prąd oraz konsekwencjami, jakie wynikają z całkowitego uzależnienia od publicznej instalacji.

Całe szczęście, z roku na rok ludzie są coraz bardziej otwarci na alternatywy. Odnawialne źródła energii zyskują na popularności, odnajdując nowych zwolenników, którzy gotowi są nawet na poważniejsze inwestycje w tym kierunku. Czasem główną motywacją są czynniki ekonomiczne, czasem ludzie kierują się chęcią zadbania o przyrodę we własnym zakresie – niezależnie od pobudek, instalacje mające na celu pozyskiwanie energii z natury są bez wątpienia warte uwagi.

Energia ze słońca, czyli czym jest instalacja fotowoltaiczna?

Jednym z największych i najbardziej majestatycznych źródeł energii, z jakimi kiedykolwiek mamy do czynienia, jest oczywiście słońce. Ogromna kula ognia i gazu jest gorętsza niż jakikolwiek piec, a naszą planetę nieustannie bombarduje ogromnymi dawkami energii, które odpowiednio wykorzystane, mogą uchronić nas nie tylko przed zimnem, ale i zbyt wysokimi rachunkami za prąd.

Instalacja fotowoltaiczna jest najlepszym sposobem, aby z tego źródła darmowej energii skorzystać. Składa się ona z pewnej ilości wyspecjalizowanych, krzemowych paneli, które dostosowane są do przechwytywania promieniowania, następne transformowanego w elektryczność. Są to bardzo interesujące urządzenia – przechwytując fotony, wprawiają one w ruch elektrony, które z kolei generują prąd stały. Energia ta przepływa z kolei do inwertera solarnego, który zmienia ja w prąd zmienny, służący następnie do zasilenia domowych urządzeń. Co powinno nas zainteresować jest przede wszystkim ich efekt, najbardziej odczuwalny w portfelu.

Sam montaż takiej instalacji jest istotny, lecz nie powinien stanowić większego wyzwania. Główną zasadą jest tu umocowanie paneli w taki sposób, aby kontakt ze słońcem miały przez jak najdłuższy okres dnia. W tym celu kierowane są one na południe, pozwalając na maksymalną wydajność pracy. W większości przypadków montowane są one na dachach budynków, lecz nie jest to wymagane, aby instalacja fotowoltaiczna była sprawna i funkcjonalna.

Korzyści z inwestowania w energię słoneczną – o czym warto wiedzieć?

Skoro wiemy już, jak działa instalacja fotowoltaiczna, warto bliżej przyjrzeć się jej efektom na naszej planecie… a także i na naszych portfelach. O energii słonecznej krąży wiele mitów, między innymi popularne stwierdzenie, że Polska jest krajem zbyt pochmurnym, aby inwestycja taka była opłacalna.

Jest to, rzecz jasna, nieprawda. Prawidłowo zamontowana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie funkcjonować przez nawet 25 lat, a związana z nią konserwacja i inne koszty, które ponosi się po samym montażu, są absolutnie minimalne. W praktyce oznacza to, że pieniądze wydane na tę inwestycję w większości przypadków zwracają się już w około 6 – 7 latach, a późniejsze korzystanie z fotowoltaiki przekłada się wyłącznie na zyski.

Zalet takiego rozwiązania jest bardzo wiele. Na szczególną uwagę zasługują:

 • Korzyści ekonomiczne – stały przypływ energii odnawialnej pozwala odczuwalnie ograniczyć rachunki za prąd, odciążając miesięczne wydatki gospodarstwa domowego.
 • Uniezależnienie – z uwagi na różne, nieprzewidywalne okoliczności, warto mieć własne źródło energii i nie być całkowicie uzależnionym od dostaw prądu.
 • Ochrona przyrody – instalacja fotowoltaiczna jest czysta i nie szkodzi przyrodzie w żaden sposób, w odróżnieniu od większości typów elektrowni, które dostarczają energię do naszych domów.

Wniosek nasuwa się sam, szczególnie przy znajomości wszystkich faktów dotyczących budowy i funkcjonowania instalacji fotowoltaicznych. Ostateczny wybór należy do każdego z nas, lecz jednej kwestii nie można zaprzeczyć – naprawdę warto!

Działania PRO-Natura


W 2017 roku huragan stulecia zniszczył w Polsce 70 tysięcy hektarów lasu. Najbardziej ucierpiały lasy w rejonie Torunia. Całkowitemu zniszczeniu uległy tam drzewostany na powierzchni 18 tysięcy hektarów.

Odpowiedzialność i nasz cel

Blisko 200 000 drzew już rośnie dzięki Wam.
Dziękujemy.


Czysta energia wpływa na środowisko.
Każda sprzedaż produktu lub usługi od SYNERGIO S.A. to procent przekazany na sadzenie.
Przekazujemy na ten szczytny cel część dochodów firmy.

Dołącz do zielonej rewolucji!
Zasadźmy razem MILION drzew!

STWÓRZMY ZIELONE PŁUCA POLSKI

Zamów rozmowę

Wypełnij formularz - oddzwonimy

Nasi konsultanci pracują od pon. do pt. w godzinach 9:00-17:00
Możesz też zostawić imię i numer telefonu - oddzwonimy!

  Zamawiam rozmowę

  Zamów rozmowę

  Rozpocznij chat?

  Rozpocznij chat


  Wyślij email

  Jeśli nie masz czasu na rozmowę, napisz maila!

  Napisz wiadomość