z energią w przyszłość

Blog

Autor: Synergio
16 lutego 2022

Lista dotacji na fotowoltaikę i pompy ciepła w 2022 – z czego możemy skorzystać

Czy wiesz, że między 2017 a 2020 rokiem rynek pomp ciepła powiększył się aż 5-krotnie? Równie prężnie rozwija się fotowoltaika, która w 2021 roku cieszyła się większą popularnością o prawie 200% względem 2020 roku.

Nic dziwnego, ponieważ możliwość czerpania energii odnawialnej pozwala zredukować rachunki za prąd nawet do 95%, a przy tym skutecznie uniezależnić się od podwyżek cen energii elektrycznej. Fotowoltaika wiąże się z możliwością uzyskania dofinansowania dla osób indywidualnych, rolników i przedsiębiorców. Jakie dotacje na instalacje słoneczne i pompy ciepła czekają na nas w 2022 roku?

Dofinansowania do pomp ciepła w 2022 roku

Pompy ciepła to esencja oszczędności – służą do ogrzewania budynków oraz grzania wody użytkowej, redukują rachunki o nawet 70-80%, a przy tym są praktycznie bezobsługowe, bezawaryjne oraz pracują cicho. Jakie więc dofinansowania do pomp ciepła w 2022 roku odciążą budżet Polaków?

 • Czyste powietrze do pomp ciepła

Jeden z najpopularniejszych programów dotacji pozwala uzyskać nawet 32 tysiące złotych na pompę ciepła, a z instalacją PV 37 tysięcy złotych. Dodatkowe oszczędności zapewnia możliwość łączenia programu „Czyste Powietrze” nie tylko z ulgą podatkową, ale i z programami gminnymi na przykład „Stop Smog” dla najbardziej potrzebujących rodzin.

Z programu „Czyste Powietrze” mogą skorzystać nawet osoby, które zamontowały pompę wcześniej niż pojawiła się dotacja: W programie „Moje Ciepło” będzie można zrefundować koszty kwalifikowane poniesione od 01.01.2021 roku. Realizację programu zaplanowano na lata 2018 -2029, a średnia wysokość dotacji powinna pokryć 30% inwestycji.

 • Moje Ciepło

Program jest przeznaczony dla właścicieli nowych jednorodzinnych domów, a dotacja obejmie zakup i montaż pomp ciepła w budynkach o podwyższonym standardzie energetycznym. Dofinansowanie pokryje do 30 proc. kosztów inwestycji, maksymalnie 7 tysięcy złotych dla powietrznych pomp ciepła, a 21 tysięcy złotych dla gruntowych. Program „Moje Ciepło” nie jest więc przeznaczony dla osób mieszkających w starszym budownictwie.

Budżet programu „Moje Ciepło” jest szacowany aż na około 600 milionów złotych, pokryje inwestycje Polaków, którzy zainwestowali w pompę od 01.01.2021 roku, zatem nie tylko osób, które dopiero planują montaż urządzenia w przyszłości.

 • Energia Plus i pompy ciepła

Program przeznaczono dla przedsiębiorców, którzy decydują się na zakup oraz montaż pompy ciepła. To priorytetowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z przewidzianym budżetem do 50 mln zł.

Dofinansowanie pokryje nawet 50% kosztów poniesionych przed przedsiębiorcę. Program oferuje też możliwość otrzymania pożyczki na maksymalnie 15 lat, wówczas pokryje nawet do 85% kosztów inwestycji.

 • Pozostałe dofinansowania

Przypominamy, że programy dofinansowań można łączyć z ulgą termomodernizacyjną, natomiast przedsiębiorcy mają prawo wliczyć pompę w koszty. Warto też zainteresować się dotacjami gminnymi, miejskimi lub wojewódzkimi w swoim regionie, dzięki którym zyskasz najmniej kilka tysięcy złotych.

Dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych w 2022 roku

Uzyskanie dofinansowania na panele fotowoltaiczne często skraca czas inwestycji nawet o 3-4 lata. Które dotacje pozwolą Ci oszczędzić co najmniej kilka tysięcy złotych w 2022 roku?

 • Mój Prąd 4.0

W 2022 roku zaplanowano już 4 edycję programu „Mój Prąd”, jednak tym razem czeka go niemała rewolucja. Przede wszystkim budżet wyniesie około 1 milion złotych, a dofinansowanie mocno wypromuje autokonsumpcję, czyli inwestycję w magazyny energii.

Warto też wiedzieć, że kwota dofinansowania prawdopodobnie będzie zależna od rodzaju przeprowadzanej inwestycji, a nie jak wcześniej w 2020 roku wynosiła 5 tysięcy złotych, a w 2021 roku 3 tysiące złotych. Zysk może być zatem wyższy niż w ubiegłych latach.

 • Czyste Powietrze

W programie „Czyste Powietrze” w 2022 zachodzą znaczące zmiany dla osób z niskimi dochodami. Podstawowy poziom dofinansowania nadal wynosi do 30 tysięcy złotych dla osób z rocznym dochodem do 100 tysięcy złotych.

Jeśli jednak mieszkaniec gospodarstwa wieloosobowego otrzymuje miesięcznie mniej niż 1564 złotych lub mniej niż 2189 złotych, mieszkając sam, wówczas poziom dofinansowania jest podwyższony nawet do 37 tysięcy złotych. Ubożsi konsumenci mogą liczyć na pokrycie nawet 90 procent kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 69 tysięcy złotych.

Jedną z najważniejszych informacji w programie „Czyste Powietrze” jest to, że definitywnie zostają wycofane dotacje na kotły węglowe – rząd inwestuje już w energię odnawialną.

 • Energia Plus

Podobnie jak w zakresie pomp ciepła, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej skierował program „Energia Plus” do przedsiębiorców. Dofinansowanie pokryje nawet 50% kosztów inwestycji poniesionych przed właściciela firmy. Alternatywą stanie się skorzystanie z pożyczki na maksymalnie 15 lat, która pokryje do 85% kosztów.

 • Agroenergia

To popularne dofinansowanie dla rolników indywidualnych, którzy są właścicielami lub przynajmniej od roku dzierżawią nieruchomość od 1 do 300 ha. Wsparcie rolników w formie dotacji będzie realizowane do 2025 roku, mogą oni skorzystać z finansowania zwrotnego w formie pożyczki lub bezzwrotnego na instalacje fotowoltaiczne do 50 kW, ale nie mniejsze niż 10 kW. Agroenergia pokrywa nawet 20% kosztów inwestycji, ale dofinansowanie nie może być wyższe niż 25 tysięcy złotych.

Pozostałe dofinansowania do fotowoltaiki

W przypadku fotowoltaiki również możesz zyskać dofinansowanie gminne, miejskie lub wojewódzkie, pamiętaj też o uldze podatkowej lub wliczeniu instalacji w koszty, jeśli jesteś przedsiębiorcą.

Jak widzisz, dofinansowania na panele fotowoltaiczne i pompy ciepła w 2022 roku niosą wiele korzyści dla osób indywidualnych, przedsiębiorców i rolników. Umiejętnie zoptymalizuj swoją inwestycję z opłacalnymi dotacjami!

Działania PRO-Natura


W 2017 roku huragan stulecia zniszczył w Polsce 70 tysięcy hektarów lasu. Najbardziej ucierpiały lasy w rejonie Torunia. Całkowitemu zniszczeniu uległy tam drzewostany na powierzchni 18 tysięcy hektarów.

Odpowiedzialność i nasz cel

Blisko 200 000 drzew już rośnie dzięki Wam.
Dziękujemy.


Czysta energia wpływa na środowisko.
Każda sprzedaż produktu lub usługi od SYNERGIO S.A. to procent przekazany na sadzenie.
Przekazujemy na ten szczytny cel część dochodów firmy.

Dołącz do zielonej rewolucji!
Zasadźmy razem MILION drzew!

STWÓRZMY ZIELONE PŁUCA POLSKI

Zamów rozmowę

Dowiedz się więcej

Wypełnij formularz - oddzwonimy w 28 sekund!

Nasi konsultanci pracują od pon. do pt. w godzinach 9:00-17:00
Możesz też zostawić imię i numer telefonu - oddzwonimy!

  Zamawiam rozmowę

  Zamów rozmowę

  Rozpocznij chat?

  Rozpocznij chat


  Wyślij email

  Jeśli nie masz czasu na rozmowę, napisz maila!

  Napisz wiadomość