z energią w przyszłość

Blog

Autor: admin_sy
31 grudnia 2020

Zalety i korzyści korzystania z fotowoltaiki

Fotowoltaika to trend wpisujący się w coraz powszechniejszą, globalną troskę o kondycję biosfery, a zarazem jeden ze sposobów alternatywnego pozyskiwania energii na użytek gospodarstw domowych oraz budynków publicznych. Jeśli nie wiesz, jakie korzyści może przynieść Ci postawienie na panele słoneczne, przeczytaj koniecznie poniższy tekst!

Dlaczego warto postawić na panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne – czyli słoneczne lub po prostu solary – to takie sprytne urządzenia, które odbierają za pomocą specjalnych paneli fotony światła, a następnie, korzystając z inwertera, zamieniają je na energię elektryczną (oczywiście opisując cały proces w dużym skrócie). Energia ta jest następnie rozprowadzana za pomocą kabli do kontaktów i urządzeń w gospodarstwie domowym. Proste? Oczywiście – to jest proste, a ponadto przynosi wymierne korzyści.

Instalacja fotowoltaiczna generuje prąd we wszystkie dni roku – nie tylko słoneczne – pozwalając Ci zaoszczędzić na rachunkach, które normalnie płaci się co miesiąc elektrowni. Ponadto, jeśli masz w instalacji falownik typu off-grid, możesz magazynować energię do dowolnego wykorzystania. Najczęściej korzysta się z niej w pochmurne dni. Gdy masz falownik on-grid, nadwyżki energetyczne oddajesz do sieci energetycznej, skąd możesz je potem odebrać w wysokości do 80%. Biorąc pod uwagę, że przeciętne gospodarstwo płaci za prąd co najmniej 100 złotych miesięcznie, fotowoltaika pozwoli na oszczędność co najmniej 1200 złotych rocznie, a w skali dekady jest to co najmniej kilkanaście tysięcy złotych! Druga zaleta to fakt, że żywotność paneli wynosi co najmniej dwadzieścia lat, a więc z biegiem czasu zbierze się pokaźna kwota na tych oszczędnościach.

Istotny również jest fakt, że mając panele fotowoltaiczne nie jest się uzależnionym od zakładu energetycznego – choć dom musi być podpięty do sieci. Jeśli zakład ma awarię i wszystkie domy w okolicy nagle ciemnieją, jedyne, w których nic się nie zmienia, to właśnie te, które korzystają z własnych paneli słonecznych.

Sam montaż paneli fotowoltaicznych nie musi odbywać się na dachu budynku – równie dobrze mogą zostać postawione na gruncie, na przykład na trawniku przed domem. Ma to swoje wady i zalety, o których piszemy w innych miejscach. Jest to jednak dobre rozwiązanie w sytuacji specyficznej zabudowy, np. gdy ma się dach o powierzchni niewystarczającej do ustawienia na nim paneli lub po prostu nie chce się ich mieć na dachu.

Panele słoneczne to inwestycja na długie lata. Początkowo koszt może wydawać się spory – co najmniej kilkanaście tysięcy złotych – lecz zwraca się już po kilku pierwszych latach użytkowania.

Ponadto istnieją różnego rodzaju programy państwowe, które pozwalają na złagodzenie kosztów zakupu instalacji. Warto tu wymienić zwłaszcza program Mój Prąd, umożliwiający uzyskanie korzyści finansowych przy zakupie instalacji. Jak wspomniano, to inwestycja na lata, a opłacalna także z powodu wysokiej niezawodności paneli. Niezwykle rzadko zdarzają się ich awarie, a jedyne czynności konserwacyjne to ich czyszczenie 1-2 razy do roku. A co ze sprawnością? Niestety, spada nieco z biegiem czasu, ale tylko o kilka-kilkanaście procent w stosunku do nowych. Nie są to jednak na tyle odczuwalne spadki, aby zauważalnie wpłynęły na produkowaną energię.

Pomyśl o środowisku!

Decydując się na kolektory słoneczne, nie tylko zadbasz skutecznie o własną kieszeń, ale również i środowisko naturalne, w którym wszyscy żyjemy. Produkowanie prądu przy użyciu fotowoltaiki jest przyjazne zarówno ludziom, jak i środowisku. Podczas swojego działania ani panele, ani inwerter nie emitują żadnych zanieczyszczeń do atmosfery, nie pozostają również po tym procesie żadne odpady. Sprawia to, że panele fotowoltaiczne wybierane są chętnie przez osoby dbające o ekologię, a jeśli zaczniesz ich używać, możesz mieć pewność, że przyczyniasz się do poprawy kondycji środowiska naturalnego.

Czy zakładanie paneli jest uciążliwe?

Nie. Za ich montaż w wybranym przez Ciebie miejscu – czyli na dachu lub gruncie – odpowiada zazwyczaj firma sprzedająca panele fotowoltaiczne. Nierzadko koszt montażu wliczony jest w cenę zakupu, masz więc pewność nie tylko solidnie działającej instalacji, ale również należytego jej zamontowania. Podczas samego używania nie musisz o nich nawet pamiętać – wspomniana wcześniej niezawodność sprawia, że nie wymagają doglądania. A jeśli chodzi o czyszczenie – możesz przeprowadzić je samodzielnie lub także zlecić to wyspecjalizowanej w takich działaniach firmie.

Czy są wady używania paneli fotowoltaicznych?

Można by długo szukać negatywnych aspektów działania paneli słonecznych, jednak byłyby to poszukiwania bezowocne. Nie ma bowiem żadnych “złych” stron wykorzystywania fotowoltaiki na potrzeby gospodarstwa domowego. Wiedzą o tym także zarządcy budynków i wspólnoty mieszkaniowe, dlatego coraz częściej możemy zobaczyć kolektory słoneczne na dachach budynków należących do spółdzielni czy biurowcach.

Działania PRO-Natura


W 2017 roku huragan stulecia zniszczył w Polsce 70 tysięcy hektarów lasu. Najbardziej ucierpiały lasy w rejonie Torunia. Całkowitemu zniszczeniu uległy tam drzewostany na powierzchni 18 tysięcy hektarów.

Odpowiedzialność i nasz cel

Blisko 200 000 drzew już rośnie dzięki Wam.
Dziękujemy.


Czysta energia wpływa na środowisko.
Każda sprzedaż produktu lub usługi od SYNERGIO S.A. to procent przekazany na sadzenie.
Przekazujemy na ten szczytny cel część dochodów firmy.

Dołącz do zielonej rewolucji!
Zasadźmy razem MILION drzew!

STWÓRZMY ZIELONE PŁUCA POLSKI

Zamów rozmowę

Wypełnij formularz - oddzwonimy

Nasi konsultanci pracują od pon. do pt. w godzinach 9:00-17:00
Możesz też zostawić imię i numer telefonu - oddzwonimy!

  Zamawiam rozmowę

  Zamów rozmowę

  Rozpocznij chat?

  Rozpocznij chat


  Wyślij email

  Jeśli nie masz czasu na rozmowę, napisz maila!

  Napisz wiadomość