z energią w przyszłość

Blog

Autor: admin_sy
8 lipca 2020

Żywotność paneli fotowoltaicznych – co ma na nią wpływ?

Instalacja fotowoltaiczna to w ostatnich latach jedna z najpopularniejszych metod na pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych na potrzeby własnego gospodarstwa domowego – i co za tym, idzie oszczędności na rachunkach za prąd. Szacuje się, że inwestycja w instalację zwraca się po około 5-6 latach użytkowania, jednak według danych ekspertów, można spodziewać się oszczędności znacznie szybciej.

Jak maksymalnie wykorzystać siłę modułów fotowoltaicznych? Co wpływa na ich żywotność, trwałość i wydajność? Niewątpliwie pytania o żywotność, jaką mają panele fotowoltaiczne i cała instalacja, to obok kosztów przedsięwzięcia, oszczędności, dofinansowań, jedno z najczęściej zadawanych pytań osób, które rozważają ten sposób wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Według ogólnie dostępnych danych można dowiedzieć się, że moduły fotowoltaiczne w ciągu pierwszych 5-10 lat tracą najwięcej na swojej wydajności. W późniejszych latach spadek ten jest znacznie wolniejszy. Szacuje się, że panele powinny pracować z maksymalną wydajnością przez 25 lat od założenia instalacji – co nie oznacza, że po tym okresie przestają działać. Po prostu ich wydajność spada do około 82-85% pierwotnych możliwości.

Panele słoneczne powinny pracować przez około 40-50 lat. Warto dodać, że najstarszy działający obecnie panel ma 60 lat – i wciąż działa! Na żywotność modułów wpływają przede wszystkim warunki atmosferyczne, w tym promieniowanie UV. Na szczęście na naszej szerokości geograficznej intensywność promieniowania stoi na niskim poziomie. Ponadto, co może wydać się dziwne, choć moduły fotowoltaiczne czerpią energię z promieni słonecznych, to wpływ na ich działanie mają bardzo wysokie temperatury. Przy ekstremalnych spadek wydajności wynosi ok. 1% rocznie. Negatywny wpływ na panele fotowoltaiczne mają również gwałtowne burze z gradobiciem oraz woda, zamarzająca zimą na panelach.

Jak przedłużyć żywotność paneli słonecznych?

Po pierwsze – należy zadbać o instalację już na etapie jej planowania. Chodzi tu przede wszystkim o wybranie optymalnego miejsca ich umieszczenia. Czyli? Muszą być skierowane w odpowiednim kierunku i pod optymalnym kątem nachylenia. Wybierając moduły, nie należy kierować się najniższymi cenami, tylko postawić na dobrą jakość (np. długa gwarancja od producenta, w tym też gwarancja na wady ukryte). Co jakiś czas trzeba również monitorować stan modułów i chociaż nie ma wymogów co do tego, jak często je czyścić, należy o to od czasu do czas zadbać. Monitorowanie stanu okablowania to również niezwykle istotna rzecz – zalecane jest ich sprawdzenie przynajmniej raz w roku.

Działania PRO-Natura


W 2017 roku huragan stulecia zniszczył w Polsce 70 tysięcy hektarów lasu. Najbardziej ucierpiały lasy w rejonie Torunia. Całkowitemu zniszczeniu uległy tam drzewostany na powierzchni 18 tysięcy hektarów.

Odpowiedzialność i nasz cel

Blisko 200 000 drzew już rośnie dzięki Wam.
Dziękujemy.


Czysta energia wpływa na środowisko.
Każda sprzedaż produktu lub usługi od SYNERGIO S.A. to procent przekazany na sadzenie.
Przekazujemy na ten szczytny cel część dochodów firmy.

Dołącz do zielonej rewolucji!
Zasadźmy razem MILION drzew!

STWÓRZMY ZIELONE PŁUCA POLSKI

Zamów rozmowę

Wypełnij formularz - oddzwonimy

Nasi konsultanci pracują od pon. do pt. w godzinach 9:00-17:00
Możesz też zostawić imię i numer telefonu - oddzwonimy!

  Zamawiam rozmowę

  Zamów rozmowę

  Rozpocznij chat?

  Rozpocznij chat


  Wyślij email

  Jeśli nie masz czasu na rozmowę, napisz maila!

  Napisz wiadomość